Şiddetli Basur Ağrıları Nasıl Geçer?

Hemoroid yani basur dünya üzerinde pek çok insanın maruz kaldığı, en fazla karşılaşılan makat hastalığıdır. Öyle ki diğer makat hastalıkları da insanların aklına ilk olarak basuru getirir. Bu hastalığın oluşumunda pek çok faktör rol oynamasına rağmen en fazla karşılaşılan sebebi kabızlıktır. Kabız kalan kişiler tuvalet ihtiyaçları esnasında ıkındıkları için anüste basınç oluşumuna ve bu basınçla beraber doku zedelenmesine sebep olurlar.

Uzmanlar bu hastalık için diş çürüğünü örnek göstermektedir. Nasıl ki çürük diş fırçalayarak ya da kullanılan herhangi bir ilaçla düzelip eski halini almıyorsa hemoroid rahatsızlığı da ilaç, krem veya benzeri faktörlerle düzelerek eski haline gelmemektedir. Uygulanacak bu extra faktörler ile sadece ağrı, kaşıntı, yanma veya benzeri şikayetleri geçici şekilde azaltmak mümkün olmaktadır.

Bu yazımızda da belirteceğimiz yöntemler kesinlikle tedaviye yönelik bilgiler değil, sadece ağrı şikayetinizi bir nebze de olsa azaltmaya veya geçici olarak dindirme amaçlıdır. Hastalığın size yaşattığı şikayetlerden tamamen kurtulmak ve sağlığınıza kavuşmak için uzman doktorlar tarafından tedavi edilmeli ve basur oluşumuna yol açan sebepleri tekrar etmemeniz gerekmektedir. Eğer tedavi olduktan sonra gereken tedbirleri alır ve dikkat ederseniz makat hastalıkları ile karşılaşmazsınız.

Basur Ağrısı Neden Olur?
Uzmanlar basur yani hemoroid hastalığının özünde ağrısız olduğunu belirtmektedir. Fakat son evrelere yaklaşan veya son evrede olan basur memesinin ağrıya sebep olduğu bilinmelidir. Yani ilk evrelerde ki basur hastalarına bakıldığında hiç bir ağrıya maruz kalmadıkları görülür. Bunun sebebi 3. ve 4. evrede ki memenin dışarı çıkarak içeri sokulmaması veya girmemesi nedeniyle oluşur. Makat kaslarının arasında sıkışıp kalan bu meme kişiye çok zor anlar yaşatır. Bazı insanlar ağrıdan oturamaz, kalkamaz veya yürüyemezler.

Basur Evreleri Nelerdir?
Basur ağrısına yönelik yapılması gerekenlerden önce sizlere bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz bilgiler sunmaya çalışıyoruz. Hemoroid 4 evreden oluşan bir rahatsızlıktır. Bu konumuzu bir başka sayfamızda etraflıca siz değerli okuyucularımıza anlatmaya çalıştık. Bu yazımıza dilerseniz bu paragrafın sonunda ki linkten ulaşabilir, ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. https://www.hemoroidnedenolur.com/hemoroid-basur-cesitleri-nelerdir.html

Basur Ağrısı Nasıl Geçer / Ne İyi Gelir?
Bir çok kişi tükettiği gıdalar doğrultusunda ağrı olduğunu düşünür. Hatta toplumda acı tüketildiğinde ağrının arttığına yönelik bir düşünce söz konusudur. Ağrıyı artıran ya da ağrıya sebep olan faktör acı, baharatlı ya da herhangi bir gıda değil memenin makat kasları arasında sıkışması kaynaklıdır. Tüketilen gıdalar sadece kabızlığa veya zor dışkılamaya neden olabilir. Doktorunuza başvurduğunuzda da size kabız kalmayın, acı tüketmeyin ve bol sıvı tüketin şeklinde tavsiye verecektir. Bunun sebebi acı, baharatlı ya da çeşitli gıdaların kabızlığa yol açmasıdır. Kabız kalmaz ve ıkınmazsanız acı yiyecekler tüketmenizde de bir sakınca yoktur. Basur ağrısına karşı evde yapabileceğiniz uygulamalar ise şu şekilde olabilir.

Günlük Bir Kaç Kez Sıcak Su Oturma Banyosu Yapın
Sıcak su içerisine oturmak muazzam derecede rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Fakat yanlış anlayıp kendinizi yakmaktan kaçının, burada ki sıcak sudan kasıt kaynak su değildir. İçine rahatlıkla oturabileceğiniz sıcaklıkta ki suyun içine oturmanız gerekmektedir. Büyükçe bir leğen ya da varsa küveti ideal sıcaklıkta ki su ile biraz doldurarak içine oturun. Bir kaç dakika sonra sıcak suyun iyi geldiğini ve rahatladığınızı hissedersiniz. Bu taktiği gün içerisinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Hatta su içerisine bir miktar papatya çayı ya da karanfil eklerseniz daha ferah bir his verdiğine şahit olabilirsiniz.

Bitkisel İlaçlarla Basur İyileşmez!
Gerek televizyon programlarında, gerekse internet üzerinde ki bazı kaynaklarda bitkisel yollarla basurun tedavi edilebileceğine yönelik çeşitli bitkisel kür ve ilaçların tanıtımı yapılmaktadır. Doktordan çekinen ve korkan insanlarda bu kişilere itimat ederek bu ilaç, krem veya kürleri deneyerek tedavi olacağını sanır. Fakat konumuzun başında da belirttiğimiz gibi genel cerrahi uzmanları basuru diş çürüğüne benzetmektedir. Nasıl ki çürük bir diş fırçalayarak ya da çeşitli ağız bakım ürünleriyle eski halini alamıyorsa hemoroid hastalığı da bu tip bitkisel ilaçlarla iyileşmez. Yalnızca kabızlık sorununa vs. çare olarak şikayetleri geçici olarak azaltabilir.

Dolayısıyla bilimsel yollardan uzaklaşmamalı ve sağlık problemlerinde doktorunuza muayene olarak, onun yönlendirdiği şekilde hareket etmenizde fayda vardır.

Basur Sülükle İyileşir mi?
Geçmişten günümüze hacamat ismi verilen yöntemlerle bazı basit sağlık sorunlarına karşı tedavi tabi ki uygulanmaktadır. Fakat sülük hayvanı ne yazık ki basur ya da varis gibi hastalıkların tedavisinde herhangi bir üstünlük sağlayamaz. Doktor sülük gibi sloganlarla reklam yapan bu kişiler sizin sağlığınızdan daha çok cüzdanlarını nasıl dolduracaklarının gayesine düşmüşlerdir. Yıllarca okuyup, emek verip doktor olan insanların emeklerini hiçe sayıp onların ünvanını hayvana vermek doğru değildir.

Sülük basur memesinin üzerine yapıştırıldığında kan emici hayvan olduğu için burada ki kanı tabi ki emecektir. Kan emildiğinde meme küçülecek fakat kaybolmayacaktır. Yani birkaç gün sonra tekrar içi kan dolarak şişecek ve sizi rahatsız etmeye devam edecektir. Ayrıca sülüğün bazı zararlı olabilecek maddeler salgıladığı da unutulmamalıdır. Bu tarz tedavi yollarına başvurarak hem canınızı tehlikeye, hem de paranızı çöpe atmayın.

Basur Sadece Bilimsel Yollarla Tedavi Edilebilir
Basur tedavisi için mutlaka doktora başvurmalı ve cerrahi yöntemleri tercih etmelisiniz. Sağlık alanında gelişen teknolojinin kattığı yeniliklerle bu rahatsızlığın tedavisi 5-10 dakika kadar kısa süren ameliyatsız yollarla da mümkün olmaktadır. Ayrıca kısa ve kolay sürdüğü gibi bu tedavilerin ardından işinize gücünüze dönebileceğiniz gibi istirahat etmenize de gerek kalmayacaktır. Bunun dışında daha bir çok avantaj sağlayan ameliyatsız yöntemlerle tedavi olarak hem sağlığınızı hem de paranızı korumuş olursunuz.

Referans: https://www.basurklinigi.com/basur-agrisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?