Basur Ameliyatsız Geçer mi?

Basur, tıpta ki ismiyle hemoroid damarsal bir problem olup makat bölgesinin en sık karşılaşılan hastalığıdır. Toplumda bir çok insanda görülen bu rahatsızlık çok fazla önemsenmez. Doktor korkusu olan ya da hastalığın meydana geldiği bölgeden dolayı utanan insanlar çözümü evde uygulayabilecekleri yöntemlerde ararlar. Bu tarz hastaların en çok yönelttikleri sorulardan biri de “Hemoroid ameliyatsız geçer mi?” şeklindedir.

Basur Kendiliğinden, Ameliyatsız Düzelir mi?
Az önce de belirttiğimiz üzere hastalar çoğunlukla utandıkları için ve ameliyattan korktuklarından dolayı bu soruyu yöneltmektedir. Ancak günümüzde ki tedavi koşulları eskiye nazaran çok daha üst düzey olduğu için korkmak yersizdir. Günümüzde hemoroid tedavisi konusuna eğilmiş ve bu konuda epey tecrübe edinmiş uzman ve merkezler teknolojiyi takip ederek çeşitli cihazlar temin etmiş ve bu cihazlarla ameliyatsız tedavi adı altında uygulamalar yapmaktadırlar.

Utanma konusuna geldiğimizde ise maalesef insanlar bu konuda fazla ince düşünüp kendilerini sıkıntıya sokmaktadır. Tedavi uygulayan genel cerrahi uzmanları yıllarca eğitim almış ve bu konuya profesyonel olarak yaklaşan insanlardır. Mesleklerini icra ettikleri zaman zarfı içerisinde bir çok tedavi uygulamıştır. Bir diş doktorunun bir dişi tedavi ederken ki bakış açısıyla genel cerrahi uzmanının hemoroid hastalığını tedavi ederken ki bakış açısı arasında bir fark yoktur.

Ameliyatsız Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle doktorunuz sizin hastalığınızın hemoroid ya da farklı bir makat hastalığı olup olmadığını anlamak için muayene etmelidir. Eğer hastalığınız basur ise kaçıncı evrede olduğunu teşhis eder. Çünkü evreye göre uygulanacak olan yöntem değişiklik göstermektedir.

Örneğin lazer yöntemi sadece birinci evrede ki basur tipine uygulanabilen bir tekniktir. İkinci ve üçüncü evrede ise lastikle boğma yöntemi tercih edilir. En son evre olan dördüncü derece hemoroid ise THD ismi verilen yöntemle tedavi edilmektedir. Tedavi yöntemlerine dair bilgiler daha ayrıntılı şekilde farklı bir konumuzda ele alınmış olup sitemiz üzerinden temin edebilirsiniz.

Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri
İlk olarak belirtmek isteriz ki basur kendi kendine ya da evde uygulanabilecek yöntemlerle düzelecek bir hastalık değildir. Örneğin nasıl ki çürüyen bir diş evde herhangi bir uygulanacak yöntemle eski halini almıyor ise hemoroidte eski halini almayacaktır.

Uygulayacağız ev çözümleri sadece şikayetlerinizi azaltmaya yönelik olabilir.

Sıcak su oturma banyosu yapabilirsiniz
Bir leğenin içine kaynak olmamak kaydıyla içine oturabileceğiniz sıcaklıkta olacak şekilde su doldurup içine oturabilirsiniz. Sıcak su basur memesine oldukça iyi gelecek ve rahatlatacaktır. Bu işlemi gün içinde istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz. İsterseniz suyun içine karanfil atarak ferahlatıcı olmasını da sağlayabilirsiniz.

Kabızlığa önlem alın
Kabızlık sebebiyle ortaya çıkan basur için asla kabız kalmamak ve ıkınmamak gerekir. Dolayısıyla bunun için lif bakımından zengin yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Kabız kalınmadığı ve ıkınılmadığı taktirde rahatsızlık çok fazla şikayet vermeyecektir.

Ağır Kaldırmayın
Anüs bölgesinde basınç meydana gelmemesi için ağır yük kaldırmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?