Basur Bele Vurur mu?

Tıpta hemoroid olarak adlandırılan basur rahatsızlığı, anüs içinde herhangi bir sebeple (çoğunlukla kabızlık ve ıkınmadan dolayı olur) oluşan basınçtan kaynaklı doku zedelenmesi ve burada bulunan toplardamarın genişlemesi ile oluşur.

4 evreye ayrılan bu hastalık ilk iki evrede ağrı şikayetine sebep olmaz. Uzmanlar basur hastalığının özünde ağrı yapmayan bir hastalık olduğunu ancak 3. ve 4. evrelerde memenin makat kasları arasında sıkışıp kaldığında ağrıya neden olduğunu söylemektedir.

Bu meydana gelen ağrıda anüs içinde veya dışında hissedilir. Özellikle meydana gelen ağrıdan dolayı kişi oturup kalkmada, yürümede ve dışkılama da zorluk çeker. Dolayısıyla “basur bele vurur mu?” sorusuna “hayır vurmaz” cevabı net bir şekilde verilebilir.

Bel bölgesinde hissedilen ağrı farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Uzun süreli devam eden bel ağrılarının sebebi araştırmalı ve mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Hemoroid Hastalığının Yaşattığı Şikayetler
Kanama: En sık karşılaşılan şikayettir. Hastalığın başlangıcı kanama ile anlaşılabilir. Dışkı etrafında veya kullandığınız tuvalet kağıdında farkedilir. Ancak anüste oluşan kanamaların tümü hemoroid kaynaklı olmayacağı için kendi kendinize teşhis koymanız doğru olmaz. Eğer kanama gördüyseniz mutlaka bir doktora başvurmalı ve muayene olmalısınız.

Kaşıntı: Oluşan basur memesi sürekli nemli bir yapıya sahip olduğundan iç çamaşır ile temas ettiğinde ve havasız kaldığında kaşıntı şikayetine neden olur. Kişilerin kanamadan sonra yaşadıkları ikinci şikayet kesinlikle kaşıntıdır. İlk evrelerde çok fazla rahatsız edici olmasada memenin dışarıda hissedildiği 3. ve 4. evrede sıkça karşılaşılır.

Ağrı: Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi hemoroid aslına bakıldığında ağrı yapan bir rahatsızlık değildir. Örneğin 1. evrede meme hiç farkedilemezken 2. evrede dışkılama esnasında çıkar ve dışkılama bittiğinde kendiliğinden tekrar içeri girer. Dolayısıyla dışarıda kalmadığı için ağrıya da neden olmaz. 3. evrede meme içeri ittirilerek sokulabilir. 4. evrede de sürekli dışarıda durur. Bu anlamda 3. ve 4. evrede makat kasları arasında sıkışıp kalabilen meme dayanılmaz şiddetli ağrılara neden olabilir. Basur ağrısı nasıl geçer yazımızı inceleyerek çözüm yolu bulabilirsiniz https://www.hemoroidnedenolur.com/basur-agrisi-nasil-gecer.html

Şişlik: Anüste oluşup dışarı çıkan ve genelde basur memesi olarak adlandırılan şişlik meydana gelir. Kişiden kişiye çeşitli boyutlarda olabilir. Meme hakkında daha detaylı bilgiye yanda ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.hemoroidnedenolur.com/basur-memesi-nasil-gecer.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?