Basur Kanaması İyi midir ve Neden Olur?

Basurda Kanama Olur mu?
Basur başlangıcı ve ilerlemesi pek çok şikayeti beraberinde getiren, sürdüren bir rahatsızlıktır. En çok karşılaşılan şikayeti ise anüs içerisinden dışkılama esnasında veya sonrasında farkedilen kanamadır. Fakat makattan gelen kanama illa ki hemoroid hastalığı anlamını taşımaz. Pek çok makat hastalığının ortak şikayeti anüsten gelen kanamadır. Dolayısıyla emin olmak için mutlaka doktora başvurulmalı, derhal muayene olunmalıdır.

Basur Kanaması Neden Olur?
Çoğunlukla kabızlık, ıkınma, ağır kaldırma – taşıma, fazla kilo gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklardan biri olan basur, belirttiğimiz tarzda davranışlara tedbirsiz ve ihmalkar bir şekilde devam edildiği taktirde ilerleme gösterir. 4 evreden oluşan rahatsızlıkta 2. evreden itibaren meme oluşur ve dışkılama esnasında dışarı çıkar. Bu meme basur memesi olarak adlandırılır. Dışkı hemoroid memesi ile temas ettiğinde tahriş eder. Tahriş olan memenin içinde ki kanın bir kısmının dışına çıkmasına yani kanama olmasına sebep olur. Kanama çoğunlukla dışkı etrafını sarmış şekilde ya da kullanılan tuvalet kağıdında farkedilir.

Basur Kanaması İyi midir?
Vücudun neredeyse tüm her bölgesinde meydana gelen kanamalar iyi değildir. Çünkü herhangi bir kaza, darbe ya da hasar sonucunda yaralanmalardan dolayı ortaya çıkan kanamalar veya bu tarz basur veya benzeri makat hastalıkları kanamaları kişilerin kan kaybı yaşamasına neden olabilir. Ayrıca makattan gelen kan illaki hemoroid anlamını taşımaz fakat toplumda bir çok kişi bu bölgede kanama olduğunu farkettiğinde kendi kendine basur olmuşum diye düşünüp tanı koyar. Bu oldukça yanlış ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Bu bölgede bu tarz bir sorun farkettiğinizde derhal doktora başvurmalı ve muayene olmalısınız. Rahatsızlığınızın ne olduğunu öğrenerek emin olmalı ve tedavi seçeneklerini de iyi bir şekilde araştırmanız gerekir.

Basur Kanaması Ne Kadar Sürer?
Kanama sürecinin süresi yoktur. Yani 10 dakika, 3 ay, 1 sene gibi bi’ zaman belirtmek mümkün olamaz. Hastalık için tedavi olunmadığı ve basurla yaşamaya devam edildiği sürece kanama da söz konusudur. Ne zaman tedavi olunur, beraberinde ihmalkar davranışlara devam edilmezse hastalık tekrarlamaz ve kanamada söz konusu olmaz.

Basur Kanaması Nasıl Durdurulur?
Hastanın kendi imkanlarıyla durdurup sonlandırabileceği tarzda kanama değildir. Kanama ile diğer şikayetlerin tamamen durdurulması için mutlaka tedavi olunmalıdır. İnsanlar doktordan çekinip utandığı için muayene olmaktan kaçmakta, bu şikayetlere göz yummaktadır. Fakat hastalık sürekli olarak ilerleme gösterdiğinden dolayı meme büyümekte ve bir süre sonra içeri girmeyerek sürekli dışarıda durmaktadır. Bu kez makat kasları arasında sıkışıp kaldığından yalnızca kanamaya değil, kaşıntıyla ağrı gibi sorunların da ortaya çıkarak dayanılmaz hal almasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?