Basur Kremi İşe Yarar mı?

Basur tıp dilinde ki ismiyle hemoroid hastalığı tamamen insanların tedbirsiz davranışları doğrultusunda ortaya çıkan bir rahatsız olup ilerlediği taktirde yaşattığı şikayetlerle dayanılmaz bir hale sokabilir.

4 evreye ayrılan basur bir nevi damar genişleme rahatsızlığıdır ve en yaygın makat hastalığıdır. Sağlık ocaklarına ya da dahiliye gibi branşlara başvurarak hemoroit rahatsızlığından dolayı muayene olan hastalara hekimler krem veya ilaçlar tavsiye etmektedir. Hal böyle olunca kişi kullanacağı bu krem ile tedavi olacağını sanmaktadır. Ancak hastalığın neden dolayı meydana geldiği veya nasıl önlem alınması gerektiği anlamında bilgi alamadığı için yanlış davranışlara devam etmektedir. Hemoroit rahatsızlığı krem veya ilaçlarla tedavi edilecek bir problem değildir. Bu yolda sadece şikayetler azaltılabilir ya da ilerlemesi durdurulabilir.

Basur veya hemoroid hastalığı için gidilmesi gereken branş genel cerrahidir. Mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan bir genel cerrahi uzmanına başvurulması çok daha uygun olacaktır.

Basur Önleme Yolları
Basurun hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığını sıralayalım. Böylece bu durumlara dikkat edildiğinde önlem alınmış ve oluşumu engellemiş olur. Eğer mevcut bir hemoroid rahatsızlığınız varsa bu faktörlere dikkat ederek ilerlemesini de durdurabilirsiniz.

Kabızlık ve Ikınma
Rahatsızlığın oluşumunda rol oynayan en etken faktör kabızlık problemidir. Aynı zamanda diğer tetikleyici bir durum da kabız kalan kişilerin dışkılama esnasında ıkınmalarıdır. İnsanlar kabızlığın ve ıkınmanın herhangi bir probleme kapı açacağını bilmedikleri için hiç çekinmeden bu hareketleri sergilemektedir. Halbuki kabızlık sorunu olan biri ıkındığı zaman anüste ki toplardamarlarda basınç meydana gelmekte ve bu hareket sürekli tekrar edildiğinde doku zedelenmesi meydana gelerek genişlemeye maruz kalmaktadır. Genişleyen damarın bir parçası anüsten dışarı çıkar ve bu basur memesi olarak adlandırılır. Kabızlık hakkında ki detaylı konuyu şu linkten inceleyebilirsiniz: https://www.hemoroidnedenolur.com/kabizlik-sebepleri-ve-cozumu.html

Ağır Kaldırma
İşi gereği sürekli yük kaldıran ve taşıyan insanların anüslerinde de tıpkı ıkınırken olduğu gibi basınç meydana gelmektedir. Oluşan basınçta rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Tuvalet Erteleme
Dolaylı yoldan bir sebep olarak sayılabilir. Fazla hijyenik olan insanlar evlerinden başka bir yerde tuvalete gidemediklerinden dolayı dışkılama ihtiyaçları geldiğinde eve gidince yaparım demekte ve dışkılarını tutmaktadır. Bu durum bir süre sonra bağırsaklarda tembellik meydana gelmesine ve kabızlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Tuvalette Uzun Kalma
Tuvalete giderken yanlarında telefon, gazete, tablet veya kitap gibi araçlar götürerek daha uzun kalan insanlar oturma pozisyonlarından dolayı basınca ve hemoroit oluşumuna sebep olabilmektedir. Uzmanlar dışkılama işleminin 1 dakika kadar bir sürede bitirilmesi ve tuvaletin terkedilmesi yönünde uyarmaktadır. Dolayısıyla dışkılama sırasında herhangi bir araçla ilgilenmemek ve olabildiğince çıkmak gerekmektedir.

Hareketsiz Yaşam Tarzı
Hareketsiz yaşam tarzı süren insanlarda da kabızlık sorunu ortaya çıkabilir.

Gebelik
Hamile olan kadınların beslenme alışkanlığı, artan hareketsizliği gibi durumlardan dolayı kabızlık sorunu meydana gelmektedir. Aynı zamanda doğum esnasında kişinin ıkınmaya zorlanmasından dolayı da meydana gelebilir.

Ters İlişki
Nadiren görülen sebeplerdendir. Ters ilişki esnasında anüste meydana gelen baskıdan dolayı ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?