Basur Memesi Nasıl Geçer, Patlatılır mı?

Sitemizde yayınladığımız konuların neredeyse tümünde basur ve basur memesi hakkında bilgiler verdik. Hemoroid daha öncede bahsettiğimiz gibi 4 evreden oluşan bir hastalıktır. 1. 2. 3. ile 4. evre olarak isimlendirilir. 1. evre başlangıç, 4.evre en son ulaşılan derecedir. 1. evre dışında diğer tüm evrelerde meme bariz bir şekilde el ile hissedilir.

1. Evrede yalnızca doktorun yapacağı muayene ile görülebilen meme. 2. evrede dışkılama esnasında dışarı çıkmakta, dışkılama bitiminde kendiliğinden tekrar içeri girmektedir. 3. evrede ise kişi dışkılarken dışarı çıkan meme el yordamıyla içeri sokulabilir. 4. evrede ise meme sürekli dışarıda durmaktadır.

Hemoroid memesi olarak adlandırılan bu şişlik aslında anüste ki toplardamarın şişmiş bir parçasıdır. Dolayısıyla içi kan doludur. Tedavi esnasında bu meme bağlanarak çürümesi ve bu doğrultuda düşmesi sağlanır. Bu şekilde yapıldığında artık kan gelmeyeceği için tekrar meme oluşmaz.

Evde Basur Memesini Ne İndirir?
Basur memesi ortaya çıktığında özellikle 3. ile 4. evrelerde makat kasları arasında sıkışıp kaldığında kişiye ciddi rahasızlık vermektedir. Ağrı meydana gelmesine neden olan bu duruma ise tromboze hemoroid, yani basur boğulması ismi verilir. Tamamen yok olmasını sağlamak mümkün olmasa da sıcak su banyosu ile memenin biraz ufalması ile kişinin ağrılarını gidermesi mümkün olabilir.

Sıcak su banyosu nasıl yapılır ve hemoroid ağrılarına ne iyi gelir veya gelmez öğrenmek için şu yazımıza göz atabilirsiniz. https://www.hemoroidnedenolur.com/basur-agrisi-nasil-gecer.html

Basur Memesi Bitkisel Çözüm
Maalesef hemoroid rahatsızlığının tedavisine yönelik olarak bitkiler çözüm olamaz. Yalnız kabızlık söz konusu ise bol lifli sebzeler tüketilerek kabızlığa çözüm bulunabilir. Bitkisel karışımlar tedavi etmese de yine kabızlık için çözüm olabilir. Kabızlık ve ıkınma alışkanlığı giderildiği zaman zaten şikayetlerde otomatik olarak bir nebze azalacaktır.

Basur Memesi Nasıl Patlatılır?
Bu konu pek çok hemoroid hastası tarafından internet ortamında sorulmakta, araştırılmaktadır. Denenmesi veya uygulanması son derece yanlış – çılgınca bir harekettir. Çünkü meme olarak adlandırılan bu şişlik aslında toplardamardır dolayısıyla patlatıldığında akacak kanın durdurulması sadece uzman doktor tarafından mümkün olabilir. Kendi imkanlarınızla memeye zarar verdiğinizde kanı durduramayacağınız için kendinizi riskli duruma sokacağınızı bilmelisiniz. Sakın ve kati surette memeyi delmeye, kesmeye ya da herhangi bir yolla hasar vermeye çalışmayın.

30 Comments

Add a Comment
 1. merhaba,

  Yaş olarak gerçekten genç sayılsamda internette yapmış olduğum araştırma ve bir kaç tanıdığıma danışma sonucunda hemoroid olduğum kanısına vardım.Açıkçası otururken veya tuvaletimi yaparken hiçbir zaman ciddi bir sıkıntı çekmiyorum sadece basur memesini hisedebiliriyorum ve arada kanama oluyor çünkü anladığım kadarıyla 2. evredeyim.Hocam, size sorum kendime dikkat edersem( ne yazık ki zamanında tuvalette çok vakit geçiriyordum.) hemeroitten kurtulabilirmiyim ?

  1. Salih merhaba.
   Hemoroidin tamamen kaybolmasını sağlayamazsınız. Ancak gerekli önlemleri aldığınız taktirde 2. evre de varlığını bile hissetmezsiniz.

 2. 7 sene kadar önce ameliyat oldum o zaman Doktor damarda çatlak olduğunu söylemişti bir 2 santimetre büyüklüğünde bir parça aldılar 5 yıl sonra tekrar baloncuk çıktı ameliyat olmalı mıyım tekrar, bazıları kendiliğinden patlayıp kanadığını bir daha da rahatsız olmadığını söylüyor kendiliğinden patlaması için bitkisel bir çözüm veya farklı bir doğal metodu var mıdır

  1. Hemoroid tedavi olmadan herhangi bir şeyle düzelmez. Sadece küçülebilir. Kabız kalmayın, ıkınmayın, sıcak su oturma banyosu yapın.

 3. merhaba bendede uzun dsüredir basur var bugün basurum peçete ye geldi düştü yani çok az kanama oldu sizce bir sorun oluştururmu

  1. Basur kendi kendine düşmez. Basur rahatsızlığında kanama en çok görülen belirti ve şikayetlerdendir.
   Gereken önlemleri almazsanız rahatsızlığınız ilerleyerek ağrılarınız ve kanamalarınızın artış göstermesine neden olur.

 4. Bundan 1 ay önce gitti çok küçük bir meme vardı ben basur diye düşündüm doktor değil desi yumuşak doku zedelenmesi dedi ama merhaba verdi 1 ay kullandım 2 gün önce memenin büyüdüğünü ve ağrı yaptığını farkettim ilac Kullanıyorum 2 tane meme var bir tanesi pıhtı olmuş içinde ben kaçıncı evre peki

  1. Bunu buradan yazdıklarınızla teşhis etmek mümkün değil.

 5. Merhaba hocam bende dış basur çıkmış bi haftadır yerimde duramıyorum o kadar çıkmış birde sert taş bi berbat doktura gittim sadece ameliyatla geçebilir ben ne yapabilirim çevremdeki hiç kimse ameliyatı önermiyor

  1. Dış basur sadece ameliyat ile düzelebilir. Size “dış basur” diyen doktor mu?
   Çünkü hastalar kendi kendilerine iç basuru, dış basur olarak tanımlayabiliyor.
   Eğer iç basur ise ameliyatsız yöntemlerle de tedavisi mümkün.

 6. hemoroidin sanirim birinci evresindeyim ama o bolgeye ihtiyol pomad sursem patlasa gecer mi

  1. Patlaması sakınca yaratır. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmanızı öneririm.

 7. Merhaba hocam emziren bir anneyim 11 aylik bebegim var basurum var ve çok ağrim oluyor kabizlik oldugunda sisiyor bazen iniyor ayakta cok durduğum zamanlarda da şişiyor ve sancim cok oluyor sanirim kronikleşti ameliyat olmak istiyorum sizin fikriniz nedir

  1. Merhaba Sumeyye,
   Günümüzde ameliyatsız uygulanan ve son derece avantajlı tedavi seçenekleri mevcut.
   Bunun için muayene olmalı ve hangi yöntemle tedavi edilebileceğini öğrenmelisin.
   Şikayetlerinin azalması için kabız kalmamalı, ıkınmamalı, tuvalette çok fazla durmamalısın. Ayakta durmakla ilgisi yoktur ancak bebeğini çok fazla kucağında taşıyorsan ağrı olabilir.
   Bol sıvı tüket, lifli gıdalar tüket.

 8. Pıhtı olan memeyı doktor patllat bi et parçası çıakrdı hatta sanırsam birde. sonra 3 gündür hala kan geliyor patlattığı yerden normal mi ?

  1. Pıhtı patlattı ise hemoroid değil, anal hematomdur rahatsızlığınız. Doktorunuza tekrar başvurunuz.

 9. Mrb..Yaklaşık dört aydır bu illetle cebelleşiyorum artık beni canımdan bezdirdi iş yapamaz hale geldim ve kendi yöntemlerime başvurma zamanım geldi diye düşündüm bölgeyi batikonla üç sefer yıkadım ve şırınga iynesiyle yine sterilizeye dikkat ederek altı yerden deldim iyice kanamasını izledim bakalım sabah ağrısı sancısı devam edecek mi görecez…

  1. Toplardamarın genişlemesi ve doku hasarına uğraması sonucunda oluşan basur memesini delmek çözüm değil, aksine zararlıdır. Cerrahi yöntemlerle ameliyatsız şekilde tedavi olabilirsiniz. Tedavi olduktan sonra herhangi bir istirahate gerek duymadan işinize, gücünüze dönebilirsiniz.

 10. Merhaba, bendeki hemoroid memesinin içinde sert bişey var..ve bu beni korkutuyor..nedir acaba ?

 11. Merhaba, bendeki hemoroid memesinin içinde sert bişey var..ve bu beni korkutuyor..ve her hemoroid te kanama olurmu?ben de yok.

  1. Hemoroid tanısını kendi kendinize koymanız doğru bir yaklaşım değil.
   Çünkü hemoroid ile benzer şikayetlere neden olan farklı makat hastalıkları da söz konusudur.
   Doğru tanı ve tedavi için doktora başvurmalısınız.

 12. Şiddetli bir ishal ile birlikte anüsün hemen yanında bir şişlik oluştu ve kanama yaptı. İshal 3 gün sürdü. Sancılı bir ishaldi. İshal ilaçsız bir şekilde atlattım. Ancak o şişlik duruyor. Şişliği sıkmıştım. Siyah mercimek tanesi kadar. Kanama azaldı ama hala var. Başlarda sertdi nohut gibi ele geliyordu. Şimdi baya bir yumuşamış. Tuvalet ihtiyacını giderme sırasında derinin esneme düzelmesi sebebi ile yara iyileşmiyor. Ne gibi bir öneriniz var acaba? Basur veya başka bir şey olma ihtimali var mı doktora gitmeli miyim?

  1. Fatih merhaba,
   Muayene olmanızı öneririm.

 13. Hocam merhaba bende iki aydır kBızlık sorunum vardı ama buda ben çok az sıvı tüketmemdendi ve son 1 haftadır makat ta 2 meme biraz büyüdü oturamıyorum sürekli agrı sızı içindeyim 2 farklı Dr gittim 1 ilac tedavi dedi 2 incisi ise ister ameliyat ister ilaç la tedavi edelim dedi. Dr ise tanıya tremboze hemoroid kondu ne yapmam gerekir yanı bu şişlik ve agrı ne kadar sürer

  1. Kasım merhaba,
   Öncelikle kabızlığı ortadan kaldırmalı ve tuvalet ihtiyacı sırasında asla ıkınmamalısın.
   Tuvalette 1-2 dakikadan fazla vakit geçirmemelisin.
   Sıcak su oturma banyosu yaparak şişlik ve ağrıyı azaltabilirsin.

 14. Hocam ben bilinçsin olarak patlattım hiç araştırmadan nasıl bi hastalık olduğunu sıkıntı olur mu ne yapmam gerek.

  1. Sefa merhaba, muayene olmanızı öneririz.

 15. Devlet hastanelerinde lazer veya bant ligasyon uygulamaları yapılıyormu yoksa sadece özel hastanelerdemi uygulanıyor ?

  1. Batu merhaba,
   Gelişmiş kentlerde ki hastaneler uyguluyor olabilir.
   Muayeneye giderek öğrenebilirsiniz.

 16. Hocam yaklasik 4 yıl önce șișlik olustu sıcak su banyosu yaptiktan sonra kendiliğinden patladı fakat sonra cok rahatladim 4 yil sonra șișlik yine olustu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?