Basur Nasıl Olur?

Basur tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan bir makat hastalığı olup Anadolu’da çoğu kişiler tarafından mayasıl olarak adlandırılır.

Ancak yazımıza başlamadan önce bir yanlışı düzeltelim ki mayasıl basur değil makat kaşıntısına verilen isimdir. Mayasıl tıp dilinde anal dermatit olarak adlandırılır.

Uyarımızı yaptıktan sonra hemoroidin neden olduğu hakkında geniş ve ayrıntılı bilgi vermek isteriz. Dilerseniz öncelikle sık ve seyrek görülen sebeplerini sıralayalım.

Hemoroidin Başlıca Nedenleri
Kabızlık
Bir çok kişi hayatının belli zamanlarında yaşadığı stres ya da tükettiği gıdalar sebebiyle kabız kalabilir ve kısa bir süre sonra bu durum düzelerek normale döner. Ancak bazı insanların kabızlık problemleri kronik yani uzun sürelidir. Uzun süren kabızlık vakalarında kişinin dışkılama gereksinimi geldiğinde ıkınma ihtiyacı hisseder. Ikınmanın sebep olduğu olumsuz durum ise hemen alt madde de ele alınacaktır.

Ikınmak
Kişi tuvalet ihtiyacını giderebilmek için ıkınır ve bu ıkınma esnasında anüse normalden kat ve kat fazla şekilde basınç nüfuz eder. Bu basınç ile dokuda hasar meydana gelir. Ikınma durumu sürekli tekrar ettiğinde ise doku zedelenmesi devam ederek damarların şişmesine ve genişlemesine neden olmaktadır. Hemoroidin oluşumunda rol oynayan en büyük etken kabızlık ve ıkınma problemidir. Aşağıda ki nedenler ise daha seyrek sebep olan faktörlerdir.

Kronik İshal
Kronik kabızlıkta olduğu gibi kronik ishalde sürekli basınçlı ve hızlı dışkılamaya neden olduğundan anüs içinde ki dokuların zarar görmesine ve damarların genişlemesine neden olabilir.

Ağır Yük Kaldırmak
İşi gereği sürekli ağır yük kaldırıp taşımak zorunda olan insanlar yükü kaldırırken ve taşıdığı esnada bel kısmından güç alırlar ve bu esnada anüste ıkınmada olduğu gibi basınç meydana gelir. Bu basınç sürekli devam ettiğinde ise hemoroid rahatsızlığı ortaya çıkar.

Hamilelik
Hamilelik döneminde anne adaylarının artan hareketsizliği ile değişen beslenme düzeni kabızlık durumunu ortaya çıkarmakta ve basurun oluşumuna yol açmaktadır. Bunun dışında normal doğum esnasında kadınların ıkınması da basur sebeplerinden biridir. Hamilelik esnasında ortaya çıkan hemoroid rahatsızlığı çoğunlukla doğum sonrasında düzelmektedir.

Tuvalette Gereğinden Uzun Kalmak
Dışkılama gereksinimi hissedip tuvalete girdiğinizde oturma pozisyonundan dolayı anüste basınç oluşmaktadır. Ne kadar uzun süre vakit geçirilirse basınç bir o kadar artış gösterir. Bu nedenle dışkılama işlemi olabildiğince kısa tutulmalı ve derhal terkedilmelidir. Uzmanlar bu yüzden tuvalete giderken kitap, dergi, gazete, telefon veya tablet gibi oyalayıcı araçlar götürülmemesini ve tuvaletin 1 dakika kadar kısa sürede terkedilmesi yönünde uyarmaktadır.

Sıkça Bisiklet ya da Motosiklet Kullanmak
İş ya da benzer durumlar gereği normalden çok daha fazla bisiklet veya motorsiklet kullanılıyorsa sürekli sert bir zemine oturulduğu için anüsteki dokular hasar görerek, basur oluşumuna yol açabilir.

Vücut Geliştirme
Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen insanlar sürekli olarak ağır kaldırdıklarından dolayı tıpkı yukarıda “ağır yük kaldırma” maddesini yazarken anlatıldığı gibi hemoroid hastalığına neden olabilmektedir.

Acı ve Baharatlı Gıdalar
Baharatlı veya acı yemekler aslında direk basur oluşumuna sebep olan faktörler değildir. Ancak bu gıdaların fazla tüketilmesi kabızlık problemine neden olabildiği için dolaylı yoldan hemoroid hastalığına sebep olabilir. Bu yüzden çok fazla tüketilmemesi gerektiği gibi kabızlık sorunu varsa hiç tüketilmemesi olumlu olacaktır.

Yukarıda sıkça ve nadiren görülen sebepleri maddeler halinde sıraladık. Bu yazdıklarımızın içinde en büyük etken kabızlık ve beraberinde ihtiyaç duyulan ıkınma gereksinimidir. Bu alışkanlıklara devam edildiği taktirde basur ilerleyerek derecesi artar. Fakat oluştuğu anda farkedilir ve önlem alınırsa ilerlemesi duracağı gibi kişi şikayetlerine de maruz kalmayacaktır.
https://www.basurklinigi.com/basur-neden-olur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?