Basur Zamanla Geçer mi?

Hemoroid yani toplumda ki ismi ile Basur makat bölgesinin en fazla karşılaşılan hastalıklarından biridir. İnsanların %95’i anüste yaşadıkları şikayetleri kendi kendilerine ya da çevrelerine danıştıklarında basur olarak tanımlarlar ve utandıkları için doktora başvurmak yerine evde uygulanabilecek çözüm yolları ararlar. Burada bilinmesi gereken en önemli husus makat bölgesinde ortaya çıkan her şikayet hemoroid değildir. Hemoroid olup olmadığına kesin karar verebilmek için mutlaka doktor muayenesi gerekir. Makatta meydana gelen ağrı, kanama, kaşıntı, şişlik, acı veya benzeri şikayetler farklı makat hastalıklarının belirtileri olabileceği gibi çok ciddi ve riskli rahatsızlıkların habercisi de olabilir.

Dolayısıyla herhangi bir bulgu ile karşılaştığınızda basurdur ya geçer gibi düşünmemeli, vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Hastaların basur hakkında merak ettiği bir çok konu söz konusudur. Bunlardan biri de basur zamanla geçer mi? şeklindedir. Dilerseniz bu konuyu detaylı olarak ele alıp, bilgilendirmeye çalışalım.

Hemoroid rahatsızlığı iç ve dış olmak üzere iki çeşide ayrılır. Toplumda en fazla karşılaşılan tip iç basurdur. İç basur 4 evreden oluşur. 2. 3. ve 4. evrelerde şişlik oluşup, anüs içinden dışarı bir meme çıkar. İnsanlar dışarı çıkan memeyi dış basur sanır ancak bu aslında iç basurdur. Dış basur anüs içinde değil anüs dışında yağ bezesi benzeri çıkan şişliklere verilen isimdir.

Hemoroid dört evreden oluşur başlangıç seviyesi 1. evre olmak üzerede ilerledikçe 4. evreye kadar ulaşır. 4. evre ise son seviyedir. Hastalık yapılan ihmalkar davranışlar sonucunda sürekli ilerler ancak geri giderek kaybolmaz. Eğer önlem alınırsa şikayetleri yaşamayacağınız gibi ilerlemesini de durdurabilirsiniz. Örneğin 1. evre olan bir hemoroid rahatsızlığınız varsa kabız kalmamalı ve tuvalette ıkınmamalısınız. Bu davranışlara dikkat ettiğiniz taktirde rahatsızlığınız 1. evrede kalacaktır ancak sizi hiç rahatsız etmeyecektir.

2 Comments

Add a Comment
  1. Hocam okuduğum kadarıyla 2. Evredeyim neler yapmam gerek ?

    1. Kabız kalmayın, ıkınmayın, tuvalette uzun vakit geçirmeyin, sıcak su oturma banyosu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?