Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler

Geçmişten günümüze bir çok insan hemoroid rahatsızlığı ile karşılaşmış ve karşılaşmaya devam etmektedir. Toplumda basur olarak isimlendirilen hastalık kanama, şişlik, acı ve ağrı gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bunun dışında kaşıntı da sıkça görülen belirtilerindendir.

Hemoroid uzun süre oturan kişilerde, obezite rahatsızlığı olanlarda, gebelerde, sindirim sistemi sorunu olan kişilerde görülmekte olsa da en çok karşılaşılan sebep kabızlık problemidir. İnsanlar lif bakımından yetersiz beslendiklerinde kabız olurlar ve bu doğrultuda dışkılama ihtiyacı hissettiklerinde ıkınarak yapmaya çalışırlar. Kişi ıkındığında anüste meydana gelen basınç doku zedelenmesine yol açarak toplardamarların genişlemesine sebebiyet vermektedir. Böylece basur hastalığı ortaya çıkmış olur.

Beslenme yönünden çok dikkat edilmediği için ülkemizde hemoroid çok yaygın olan bir problemdir.

Basuru Olanlar Nasıl Beslenmeli? Hangi Yiyecekleri Tüketmeli?
Beslenme alışkanlığınız mutlaka lif içeren besinleri tüketecek şekilde olmalı. Lif yönünden yetersiz beslendiğinizde kabızlık problemi meydana geleceğinden bu konuda mutlaka hassas olmalı ve dikkat etmelisiniz.

Meyve ve Sebze
Meyve ve sebzeler lif bakımından oldukça zengin olduğu gibi aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynayan besin kaynaklarıdır. Günlük olarak mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler olup, kabızlığa engel olmanın birinci kuralıdır. Tüketeceğiniz lifli meyve ve sebzeler bağırsaklarınızın stabil çalışmasını sağlayacağından dolayı dışkının da yumuşak olmasını sağlar böylece kabızlık problemi olmayacağı için kişi basur riskine karşı önlem almış olur ya da basur söz konusu olsa bile azalmasına yardımcı olur.

Lif bakımından zengin sebze ve meyveler şunlardır,

Elma, Portakal, Kayısı, Muz, Böğürtlen, Kiraz, Greyfurt, Şeftali, Ananas, Armut, Erik, Çilek, Mandalina, Brokoli, Havuç, Mısır, Bezelye, Domates, Kabak, Patates

Yoğurt ve Kefir
Bağırsaklarda bulunan iyi bakterilere destek olan bir diğer besin kaynağı yoğurt ve kefirdir. Bu ürünler iyi bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olarak sindirilmeden bağırsaklara ulaşan gıdaların parçalanmasına yardımcı olur ve bu doğrultuda kabızlık ihtimali de azalır.

Tahıllar
Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği ve tam buğday ekmeği lif bakımından zengin olan tahıl ürünleridir. Tüketilmesi kabızlığı önleyeceği için hemoroide alınacak önlemler için gereklidir. Lif bakımından zengin tahıl ürünleri şu şekilde sıralanabilir.

Buğday kepeği, Yulaf kepeği, Kuru havuç, Gevrek ekmek, Buğday tohumu, Kepekli çavdar unu, Bezelye, Soya fasulyesi, Patlamış mısır, Fıstık, Kuru şeftali, Badem, Mercimek, Arpa unu, Müsli, üzüm, Ceviz, Kepekli makarna, Soğan

Sıvılar
Basur oluşumunu önlemek veya belirti ve şikayetleri uzaklaştırmak istiyorsanız bol sıvı tüketilmelidir. Bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içmeniz önerilmektedir.

Basur Hastaları Ne Yememeli?
Kola, çay, kahve, yeşil çay ve benzeri kafein içeren içecekler
Alkol, gazlı içecekler
Kırmızıbiber, pul biber, karabiber gibi baharatlar
Hardal ve benzeri acı soslar
Kek, çörek, kurabiye, dondurma gibi şekerli gıdalar
Patates kızartması, patates cipsi, tuzlu krakerler, hazır yemekler, şarküteri ürünleri, konserve çorba, tuzlu fındık, ay çekirdeği gibi yüksek sodyum içeren gıdalar
Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etler
Doymuş yağ içeren ve sindirimi zorlaştıran fast food ürünleri

Çoğunlukla kabızlıktan dolayı meydana gelen basur hastalığı için düzenli ve doğru beslenmek önem teşkil eder. Beslenme ve tuvalet alışkanlığı doğru ve düzgün olmalıdır. Yukarıda sıraladığımız yiyeceklere dikkat edildiği taktirde kabızlığın önüne geçerek basur olma riskini de azaltmış olacak aynı zaman da mevcut bir hemoroid rahatsızlığınız söz konusuysa şikayetleriniz azalacaktır.

Bilmeniz gereken diğer bir husus basur hastalığı meydana geldikten sonra alınacak önlemlerle tedavi edilemez. Tek çözüm yolu cerrahi yöntemlerle tedavi olmaktır. Beslenmenize dikkat ederek sadece şikayetlerinizin azalmasına destek olabilirsiniz.

Basur İçin Ne Zaman ve Hangi Doktora Gidilmelidir?
Şikayetleriniz bariz bir şekilde söz konusu olup, size dayanılmaz derecede rahatsızlık veriyorsa doktora gitmelisiniz. Diğer bir husus ise makat bölgesinde meydana gelebilecek bir çok rahatsızlık olup belirti ve şikayetleri de basur rahatsızlığına benzemektedir. Kendi kendinize teşhis koyarak müdahale etmekten kaçınarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde önemsemeyerek ciddi bir rahatsızlığı ötelemiş olabilir daha kötü bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Basur ve diğer tüm makat hastalıkları için genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) konusunda görev yapan bir genel cerrahi uzmanı tercih etmeniz faydalı olacaktır.

https://www.basurklinigi.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?