Hemoroid Başlangıcı

Anüste bulunan damarların basınca maruz kalması ile beraber genişlemesi hemoroid yani basur başlangıcı olarak tanımlanabilir. Çoğunlukla kabızlık sorunundan kaynaklanan bir makat hastalığı olan basurun çeşitleri ve dereceleri vardır. Öncelikle bu çeşit ve dereceleri maddeler halinde sıralayalım.

Basur Çeşitleri
1- İç Basur: Anüs içinde bulunan damarın basınca maruz kalmasıyla beraber genişlemesi ve dışa doğru çıkmasıdır. Basur memesi olarak adlandırılan bu durumun dereceleri mevcut olup dışarıda duran meme çoğu kişi tarafından dış basur sanılmaktadır. Ancak dış hemoroid çok daha farklı bir rahatsızlık olduğu gibi toplumda görülen hemoroid hastalığının %95’i iç hemoridtir. Dış basur çok nadir karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

2- Dış Basur:
Makat derisinin altından dışarı doğru meme yapan rahatsızlıktır. Nohut boyutunda olabileceği gibi yumurta büyüklüğünde de olabilmektedir. Dış basur çoğunlukla herhangi bir şikayet yaratmaz. Tek kusuru estetik bakımdan kötü görünmesi olabilir. Eğer memeler baskıya maruz kalırsa ezilirse ağrı yapabilir. Az önce de bahsettiğimiz üzere çok fazla karşılaşılan bir durum değildir.

İç Basur Kendi İçinde 4 Dereceye Ayrılır
Kendi içinde 4’e ayrılır ve 1. 2. 3. 4 derece olarak isimlendirilir. Başlangıç aşamasında ki hastalık 1. derece olarak isimlendirilirken son evreye 4. derece denilmektedir.

1. Derece: Hasta el veya gözle herhangi bir şey farkedemez. Ancak kanama söz konusu olabilir.
2. Derece: Hasta el yordamıyla memeyi hissedebilir. Özellikle dışkılama esnasında dışarı çıkan meme, dışkılama sonunda kendi kendine içeri girer.
3. Derece: Hasta el yordamıyla memeyi farkeder. Dışkılama sonrasında memeyi içeri ittirerek sokabilir.
4. Derece: Hasta el yordamıyla memeyi farkeder. Hiç bir koşulda meme içeri girmez ve sürekli dışarıda durur.

3. derecede içeri sokulması unutulursa ya da kişide 4. derece hemoroid söz konusuysa oluşan basur memesi, makat kaslarının arasında sıkışıp kalarak basur boğulması ismi verilen tromboze hemoroid durumuna maruz kalarak ağrı şikayetiyle karşı karşıya kalır. Öyle ki meydana gelen bu ağrı yürümesine, oturmasına ve kalkmasına engel olacak niteliktedir. Yani kişinin yaşam kalitesi oldukça düşer.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ağrı şikayetinin azalması için ılık su hazırlanarak bir leğen içine dökülür ve içine oturulur. 15-20 dakika kadar oturmak yeterlidir. Gün içinde istenildiği kadar yapılabilir.

Hemoroid Şikayetleri Nasıl Azalır?
Şikayetlerin azalması için kabız kalmamak en önemli etkendir. Bunun dışında ıkınmamak, tuvalet ertelememek ve doğru beslenmek gerekir. Aşağıda ki linklerden gereken detaylı bilgileri okuyabilir ve öğrenebilirsiniz.

Kabızlık Sebepleri ve Çözümü
Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?