Hemoroid (Basur) Çeşitleri Nelerdir?

Hemoroid, Türkçe’mizde ki ismiyle basur iki tipte meydana gelmektedir. Bu iki tip basura iç ve dış basur ismi verilir. Ancak insanlar basuru tek türde oluşan bir hastalık sandığı gibi çeşitlerini de karıştırmaktadır. Şöyle ki; iç basur memesi anüs içinden dışarı çıkıp parmakla hissedildiğinde sırf dışarı çıktığı için dış basur sanılır. Halbuki durum böyle değildir. Dış hemoroid makat çevresinde şişlik şeklinde ortaya çıkan hastalıktır. Ayrıntıları aşağıda daha detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Basur Türleri

Dış Basur

Dış hemoroidin en fazla rahatsızlık veren kısmı estetik kusur olmasıdır. Anüs dışında, kenarında mercimek boyutunda ki şişliklerin meydana gelmesidir. Et benine benzeyen bu şişlikler az önce de bahsettiğimiz gibi mercimek boyutunda olabileceği gibi yumurta büyüklüğünde de olabilmektedir. Dış basur ismi verilen bu şişlik ya da şişlikler çok fazla ağrı vs gibi şikayete neden olmayıp yalnızca estetik kusur olarak görülmektedir.

Toplumda en fazla görülen basur çeşidi iç basurdur. Fakat anüsten dışarı çıkan memenin dış hemoroid olduğu düşünülür. Bu tabi ki yanlış bir düşünce olup, iç basuru aşağıda ayrıntılı bir şekilde açıklayalım.

İç Basur

Hastalığın toplumda en sık karşılaşılan tipi iç hemoroid olup, bir çok insanda bulunmaktadır. Az önce de belirttiğimiz gibi anüs içinden dışarı çıkan memeden dolayı bu tipte ki rahatsızlık dış basur sanılmaktadır. Fakat anüs içinden dışarı doğru çıkan meme dış değil iç basurdur. Bu rahatsızlıkta kendi arasında 4 dereceye ayrılmaktadır.

İç Basur Dereceleri

1. den 4. dereceye kadar olan bu rahatsızlık 1. 2. 3. ve 4. derece olarak isimlendirilir. Bu dereceleri aşağıda ki gibi detaylandıralım.

1. Derece: Bu tipte ki rahatsızlığın tek bulgusu kanamadır. Onun dışında hasta el ile herhangi bir belirtiye rastlamaz.

2. Derece: Anüs içerisinden dışarı çıkan bir meme söz konusudur. Hasta taharet esnasında bu memeyi el yordamıyla hissedebilir. Dışkılama esnasında dışarı çıkan meme dışkılama sonunda kendi kendine içeri girmektedir.

3. Derece: Dışkılama esnasında dışarı çıkan meme eğer yalnızca ittirerek içeri giriyorsa bu sizin hastalığınızın 3. derecede olduğunu belli etmektedir. Meme içeri itilmediği taktirde makat kasları arasında sıkışarak ağrı çekmenize sebep olur. Memenin makat kasları arasında sıkışmasına tromboze hemoroid yani basur boğulması ismi verilmektedir.

4. Derece: Bu evrede ki meme tamamen dışarıda durmakta ve maalesef ki el yordamı ile de içeri girmemektedir. Bu derecede ki meme de makat kasları arasında sıkışıp kaldığında 3. derecede olduğu gibi tromboze hemoroid durumunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Tromboze Hemoroid Nedir?

Dışarı çıkan basur memesi, içi kan dolu bir yapıdadır. Makat kasları arasında sıkıştığında ise kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz derecede ağrı söz konusu olabilir. Bu ağrı kişinin oturmasında ve yürümesinde zorluk çekmesine de sebep olabilmektedir. Rahatlamak için sıcak su oturma banyosu yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?