Hemoroid (Basur) Hastalığı

Hemoroid, toplumumuzda basur hastalığı olarak bilinmekte olup, en sık karşılaşılan makat hastalığıdır. Bazı yörelerde hastalığın ismi Mayasıl olarak bilinir fakat mayasıl aslında makat bölgesinde kaşıntı oluşumuna yani anal dermatit problemine verilen isimdir. Buradan anlayacağınız gibi makat bölgesinde benzer şikayetlere neden olan bir çok hastalık mevcuttur. Bu rahatsızlıklara farklı konularda detaylı olarak zaman ayrılacaktır.

Hemoroid Neden Olur?
Öncelikle hemoroid’in iç ve dış olmak üzere iki ayrıldığını unutmamak gerekir. Fakat en sıkça karşılaşılan tipi iç basurdur. O yüzden sitemizde ki bir çok konuda iç basur hakkında yazdığımız yazılardan ibarettir. Dış basur ile çok fazla karşılaşılmadığı için onu tek konuyla sınırlı bir şekilde ele alacağız.

İç basur oluşumunda bir kaç faktör rol oynasa da çoğunlukla en büyük suçlu kabızlık sorunudur. Kabızlık nasıl böyle bir soruna yol açabilir gibi düşünebilirsiniz. Hemoroid oluşumuna yol açan tüm faktörleri kısa kısa açıklayarak sizleri bilgilendirmeye çalışalım.

Hemoroid Sebepleri
Kabızlık (Konstipasyon)
Basur hastalığının oluşumunda rol oynayan en önemli faktör kabızlık sorunudur. Geçmişten bugüne insanoğlu var olduğu sürece yaşamının belli dönemlerinde muhakkak en az bir kere dahi olsa kabızlık problemi yaşamıştır. Çoğunlukla lif bakımından yetersiz beslenme, sıvı gıdaların tüketilmemesi, stres, tuvalet erteleme gibi alışkanlıklardan dolayı ortaya çıkan kabızlık problemi insanlar tarafından çok fazla önemsenmez. Ta ki herhangi bir makat hastalığı ile karşılaşıldığında bu sorunun en büyük düşmanının konstipasyon olduğu öğrenildiğinde gereken tedbir alınmaya çalışılır. Kabızlık nasıl basur oluşumuna yol açıyor kısaca anlatmaya çalışalım.

Arkadaşlar kişi kabız kaldığında tuvalet ihtiyacını gidermek için ıkınma gereksinimi duyar. Fakat son derece yanlış bir harekettir. Çünkü burada ıkınmak yerine yapılması gereken asıl hamle kabızlığa çözüm bulunmasıdır. Kişi ıkındığında anüste ki dokular basınç ile zarar görür ve toplardamar da gevşeme ve genişleme söz konusu olur. Aynı harekete devam edildikçe damarlar daha çok genişler ve en sonunda anüsten dışarı çıkarak bir daha içeri girmezler. Bu da basurun son evresidir ve en sıkıntıya sokan dönemdir. Kabızlık ve ıkınma iki suç ortağıdır ve siz bunlara herhangi bir önlem almadığınız taktirde sizi oldukça sıkıntıya sokacaklardır.

Fazla Kilo
Diğer bir sebep ise maalesef bir çok sağlık sorununun tetikleyicisi fazla kilolardır. Fazla kilo toplardamarların genişlemesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle bacaklarda ki damarların genişlemesinde ve varis hastalığının oluşumunda rol oynayan en önemli sebep denilebilir. Basur oluşumunda her ne kadar sık karşılaşılmıyor olsa da sebepler arasında yer alır.

Gebelik ve Doğum
Gebelik esnasında anne adayının artan kiloları ve beslenme alışkanlığından dolayı ortaya çıkabilecek kabızlık basur hastalığını tetikleyen faktörlerdir. Bunun dışında normal doğum yapan kadınlar doğum esnasında sürekli ıkınmaya yöneltildiği için anüste meydana gelen basınç damarların genişlemesine ve hemoroid hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Ağır Yük Kaldırmak
İşi gereği sürekli yerden bir yükü kaldırarak taşımak zorunda olan insanların eğilip kalktıkça makat bölgelerinde basınç oluşmakta ve buna istinaden yukarıda da belirttiğimiz sebepler gibi basınç oluşmaktadır. Dolayısıyla bu basınç kişinin anüs ve bacaklarında ki toplardamarların zarar görmesine sebep olur.

Hemoroid Belirtileri / Şikayetleri Nelerdir?
Kanama: Dışkılama esnasında, sonrasında klozette ya da kullanılan tuvalet kağıdında görülen açık renkli kanamalar basurun en sık karşılaşılan belirtisi ve şikayetidir.

Şişlik / meme: Basınçtan dolayı damarlar gevşeyerek anüsten dışarı çıkmakta ve bu da şişlik olarak tabir edilmektedir. İlk evrede her ne kadar hissedilmese de, diğer evrelerin tümünde bu şişlik el ile hissedilmektedir.

Kaşıntı: Hastalığın yine 3. ve 4. evresinde dışarıda kalan meme iç çamaşırı ile temas ettiğinden kaşıntı söz konusu olabilir. Aynı şekilde bölgenin temizliği kimyasal içeren sabun, şampuan ya da ıslak mendil gibi kozmetik ürünlerle yapılırsa kaşıntı oluşumuna yol açabilir.

Ağrı: Hemoroid hastalarının en sık karşılaştıkları şikayet ağrıdır. Aslında burada asıl sebep basur değil memenin makat kasları arasına sıkışmasıdır. 3. ve 4. evre basur hastalığında meme içeri girmeyip makat kasları arasında sıkışıp kaldığında oldukça şiddetli ağrılar söz konusu olmaktadır. Memenin rahatlaması ve ağrının azalması için sıcak su oturma banyosu önerilir.

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?
Ağrının tamamen geçmesi ve kurtulmak için cerrahi yöntemlerle tedavi olunması gerektiği unutulmamalıdır keza basur evde uygulayacağınız bitkisel yöntemlerle ya da kullanılacak ilaçlarla geçebilecek bir hastalık değildir. Bunlar geçici olarak şikayetlerinizin azalmasını sağlamaktan başka bir işe yaramamaktadır. Ağrının azalması veya geçici olarak geçmesi bir leğenin içine çok kaynak olmayacak ve rahatlıkta içerisinde oturabileceğiniz sıcaklıkta su doldurarak oturabilirsiniz. Sıcak su iyi gelecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Tabi bunun yanı sıra kabızlık sorununuz varsa mutlaka çözmeli ve tuvalet esnasında ıkınmaktan kaçınmalısınız.

Basur Nasıl Anlaşılır?
Basurun oluşumda rol oynayan sebepleri ve belirtilerini üst kısımda detaylı bir şekilde açıklayarak izah etmeye çalıştık. Arkadaşlar eğer rahatsızlığınızın meydana gelmesinde ki sebep üstte bulunan sebeplerden biriyle uyuşuyor ve yine sıraladığımız belirtilerden bir kaçını yaşıyorsanız muhtemelen basur hastalığı ile karşı karşıyasınız. Fakat emin olmak için elbette ki bir doktora başvurmalı hastalığınızın basur olduğundan emin olmalısınız. Bir diğer bilinmesi gereken konu ise bu rahatsızlığın evde uygulanacak yöntemlerle tamamen geçmeyeceği olup, rahatlatıcı olabilecekleridir.

Basur Evreleri/Dereceleri Nelerdir?
İç basur dört evreden oluşup 1. 2. 3. ve 4. evre olarak isimlendirilir. Her evre memenin yapısı ve davranışları ile anlaşılabilir.
1. evrede meme el ya da gözle hissedilemez. Ancak doktorun yapacağı anoskop muayenesi ile tespit edilebilir.
2. evrede meme tuvalet esnasında dışarı çıkar ve dışkılama işlemi sona erdiğinde kendiliğinden içeri girer.
3. evrede meme dışarı çıkar ve dışkılama sonrasında el yardımıyla içeri ittirilerek sokulabilir.
4. evrede ki meme sürekli dışarıda durur ve el yardımı dahil kesinlikle içeri sokulamaz.

Bu ipuçlarını göz önüne alarak sizin hemoroid rahatsızlığınızın hangi evrede olduğunu tespit edebilirsiniz. Basurun tedavisinde kullanılacak olan yöntemlerde basur evresine göre değişiklik göstermekte olup yazımızın devamında bu yöntemler hakkında bilgi verilecektir.

Hemoroid (Basur) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?
Üst kısımda sıraladığımız oluşum sebeplerini yaşamış ve yine açıkladığımız belirtilerden bir kaçına sahipseniz basur ya da benzeri bir makat hastalığınız var demektir. Bunun teşhisi ve yapılması gerekenleri öğrenmek için ise doktora başvurmalısınız. Makat hastalıkları yani proktoloji konusunda uzman bir proktologa başvurmanız önerilir. Proktologlar makat hastalıkları konusunda tecrübesi olan ve çoğunlukla bu alan üzerine çalışan genel cerrahi uzmanlarıdır. Eğer bulunduğunuz bölgede proktolog bulunmuyor ise genel cerrahi uzmanına başvurmanız önerilir.

Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır?
Hastalığın muayenesi için kullanılmakta olan bir kaç yöntem söz konusudur. Çoğu vak’a parmak ve göz muayenesi ile kolayca teşhis edilebilir. Fakat uzmanlar emin olmak adına ya da farklı hastalıkların söz konusu olup olmadığını anlamak için anoskop ismi verilen aparat ile muayene etmektedir. Anoskop muayenesi hastalığın teşhisini kesin bir şekilde koymaya yardımcı olur. Fakat farklı bir hastalığın var olduğundan şüphe edilirse ya da emin olunamamışsa kolonoskopi istenebilir.

Basur Nasıl Önlenir?
Hastalığa maruz kalmamak ya da kalındıysa da daha ileri gitmesini önlemek için kabızlık söz konusu ise kesinlikle çözülmeli ve dışkılama esnasında ıkınmamalısınız. Bunun dışında ağır kaldırmaktan kaçınmalı ve fazla kilolarınızı vermelisiniz. Bu oluşum sebepleri tekrar ettirilir ve önlem alınmazsa basur ilerleme gösterecek sizin şikayetlerinizin artmasına neden olacaktır. Aşırı ilerleyen basur oturmanıza bile engel olabileceği gibi yaşattığı şikayetler ile yaşam kalitenizin dahi düşmesine neden olmaktadır.

Hemoroide Zarar Veren Yiyecekler
Herhangi bir yiyecek ismi vermek çok mümkün değildir. Fakat bilinmesi gereken lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerektiğidir. Sizi kabız yapacak veya yaptığını bildiğiniz gıdaları asla tüketmemelisiniz. Örneğin acı tüketmenin basur oluşumunda rol oynadığı zannedilmektedir fakat bu son derece yanlış bir düşüncedir. Nedeni ise acı tüketmeniz değil acı tüketmenin kabızlığa sebep olmasıdır. Eğer acı yediğiniz zaman kabızlığınız söz konusu oluyorsa tüketmemelisiniz. Özetle lif içerikli gıdalar tüketmeli, yürüyüş yapmalı ve bol sıvı tüketmelisiniz. Fast food ya da benzeri gıdalardan uzak durarak, tuvaletinizi ertelememeli ve geldiğinde hemen yapmalısınız.

Basur Tedavisi
Hastalığın tedavisi için günümüz şartlarında ameliyatsız yöntemler söz konusudur. Bu yöntemler cerrahi yöntemlerle uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Yapılacak olan makat muayenesi doğrultusunda hastalığınızın tipi, evresi teşhis edilecek ve buna istinaden de uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır. Günümüzde kullanılan en popüler ve avantajlı ameliyatsız tedavi yöntemleri şu şekildedir.

– Lazer
– RBL (lastikle boğma yöntemi)
– THD Ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?