Hemoroid Bulaşıcı mı?

Bir çok hemoroid hastası gerek uzmanlara, gerek internet ortamında ki kaynaklarda “basur bulaşıcı bir hastalık mıdır?” şeklinde soru yöneltmektedir.

Bir makat hastalığı olan hemoroid, anüste ki damarların genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir bulaşıcılığı söz konusu değildir. Makat bölgesinde görülen hastalıklardan sadece kondilom ismi verilen makat siğili rahatsızlığı bulaşıcıdır ve son derece riskli bir problem olup derhal tedavi edilmesi gerekmektedir.

Dilerseniz basurun nasıl ve neden oluştuğuna yönelik kısaca bir bilgi verelim.

Basur Neden Çıkar?
Tıp dilinde hemoroid, halk arasında çoğunlukla basur olarak bilinen hastalığın oluşumunda ki en etken sebep kabızlıktır. Bu rahatsızlıkla yeni karşılaşmış olan hastalara uzmanlar kabız kalmayın uyarısı yapmaktadır. Tabi burada kabızlık tek sorun değil, suç ortağı olan ıkınma da diğer bir sorun.

Kabızlık sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler dışkılama ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerini mecburen ıkınmak zorunda hissederler. Bu durum sürekli tekrar ettiğinde ise ıkınma ile beraber anüste basınç meydana gelir. Bu basınç toplardamarlarda doku zedelenmesine yol açarak genişlemesine neden olur. Genişleyen damarın bir kısmı anüsten dışarı çıkar. İç basur olarak adlandırılan bu rahatsızlığın 4 evresi bulunur.

Kabızlık dışına oluşumunda rol oynayan nadir sebepler ise ağır kaldırma, fazla kilolar, hamilelik ve ters ilişkidir.

Tek Bulaşıcı Makat Hastalığı Kondilomdur
Makat siğili olarak ifade edilebilen kondilom partnerinizden size bulaşan bir siğil problemidir. HPV isminde ki virüsün sebep verdiği bu rahatsızlık eğer partnerizde mevcutsa sizde de oluşabilir. Sadece makat değil vajina ve penis gibi etek bölgelerinde de ortaya çıkan rahatsızlık bulaşıcıdır. Farkedildiği gibi tedavi edilmesi gerekir, bir çok insan ilk önceleri et beniyle karıştırmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde ilerleyerek daha büyük sorunlara yol açar ve rektum kanserine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?