Hemoroid Doktora Gitmeden Geçer mi?

Hemoroid, anüste meydana gelen basınç doğrultusunda dokunun zedelenmesi ve toplardamarın genişlemesiyle ortaya çıkan bir rahatsız olup en sık görülen makat hastalığıdır. Erkek veya kadın fark etmeksizin her iki cinste de görülebilir.

Hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan en büyük etken kabızlık ve ıkınmaktır. Bunun dışında ishal, fazla kilolar, sürekli ağır yük kaldırma ve hamilelikte basur hastalığının ortaya çıkmasında rol oynayan faktörlerdir. Ancak en çok görülen sebep az önce de belirttiğimiz gibi kabızlık problemidir.

Kabızlığa Engel Olunması Gerekir
Kabızlıktan kasıt yılda bir kez karşılaşılması değil sık sık maruz kalmaktır. Kabız kalan kişi dışkılamaya ihtiyaç duyduğunda rahatlamak için ıkınmayı tercih etmektedir. Ikınan kişinin anüs bölgesinde tahmin edilemeyecek bir basınç oluşur. Bu sürekli cereyan ettiğinde de dokular hasar görerek zedelenir ve damarlar genişlemeye maruz kalır. Aslında hastalığın hangi şekilde ve ne sebeple ortaya çıktığı hakkında kişilerin bilgisi olsa büyük oranda engel olunarak önüne geçilebilir. Kabızlık yapan faktörlere değinmek gerekirse.

Hazır Yiyeceklerden (Fast Food) Olabildiğince Uzak Durun
Günümüz şartlarında insanlar sürekli bir koşuşturmaca içinde olduklarından yemek için fazla vakit ayıramayabiliyor. Özellikle öğrenciler, yoğun çalışanlar veya yalnız yaşayan kişiler sürekli dışarıdan hazır yiyeceklerle beslenmektedir. Ancak bu gıdalar kabızlık probleminin ortaya çıkmasında en büyük rolü üstlenirler. Kabız kalmamak için lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Hazır yiyeceklerde ise lif bulunmamaktadır. Lif bakımından zengin gıdaları şu linkten öğrenebilirsiniz https://www.hemoroidnedenolur.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler.html

Tuvaletinizi Bekletmeyin
Kabızlığın önemli sebeplerinden biri de tuvaleti ertelemektir. Hijyen konusunda oldukça fazla hassas olan insanlar evlerinden başka yerde tuvalete gitmek istemezler. Dışarıda dışkı yapma ihtiyacı hisseden insanlar bu ihtiyaçlarını evlerine kadar bekletirler tabir-i caizse tutarlar. Ancak bu alışkanlık çok sık bir şekilde tekrar ettiğinde bağırsaklar tembelleşiyor ve kabızlığa yol açıyor. Uzmanlar dışkının tutulmaması gerektiğini özellikten kahvaltıdan sonra 1 dakika içinde gerçekleştirilmesi yönünde uyarılarda bulunmaktadır.

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?
Hemoroid rahatsızlığının muayene ve tedavisi için genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Basur Doktora Gitmeden Tedavi Olmadan Geçer mi?
Maalesef bu rahatsızlık doktora gitmeden kendi kendine geçmez. Ancak alınacak önlem ve tedbirler doğrultusunda ilerlemesi durdurulabilir. Daha detaylı bilgi için bu linkte yazdığımız yazıyı inceleyebilirsiniz. https://www.hemoroidnedenolur.com/basur-zamanla-gecer-mi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?