Hemoroid Hakkında Sorulan Sorular

Bu yazımızda gerek internet ortamında araştırılan, gerekse uzmanlara yöneltilen bazı sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışalım.

Hemoroid Zararlı mıdır?
Kanama, kaşıntı, şişlik ve ağrı gibi şikayetlerden başka herhangi bir zararı yoktur. Ancak özellikle 3. ve 4. derece basur memesi makat kasları arasında sıkışarak tromboze hemoroid yani basur boğulması ismi verilen durum meydana gelir. Bu da kişiye dayanılmaz bir acı verebilir. Oturma, kalkma ve yürüme gibi faaliyetlerinizi kısıtlayabilir. Ancak daha farklı bir zararı yoktur.

Zayıflatır mı?
Hastalığın böyle bir komplikasyonu söz konusu değildir. Ancak bu rahatsızlığın söz konusu olduğu kişiler dışkılamaktan korktukları için beslenmelerini azaltabilir. Bu da belki kilolarından biraz kaybetmelerine yol açabilir. Fakat hastalığın direk olarak kilolara etkisi yoktur.

Zararlı Yiyecekler Nelerdir?
Kabızlık şikayetiyle karşı karşıya kalmanıza sebep olacak gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle acı, baharat ve soslardan uzak durabilirsiniz. Ayrıca fast food gibi hazır yiyecek ve sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etlerden uzak durmalısınız. Lif bakımından zengin gıdalar tüketmenizde fayda vardır. Basur hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili yazımızı bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.hemoroidnedenolur.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler.html

Hemoroid Yastığı Ne İşe Yarar?
Hastalığı herhangi bir tedavi edici üstünlüğü yoktur. Ancak hastalığınız ilerleyen evredeyse basur memesi sıkışarak ağrı yaşamınıza ve buda oturmanız da zorluk çekmenize sebep olmaktadır. Dolayısıyla ortası boş simit şeklinde ki bir minder ya da yastığa oturursanız şikayetinizi hissetmez ve rahat edersiniz.

Hamilelikte Basur Olur mu?
Anne adaylarının değişen beslenme alışkanlığı, artan hareketsizlikler ve kilosu ile kabızlık problemi ortaya çıkmaktadır. Bunlar basur oluşumunda rol oynayan etkenlerdir. Ayrıca doğum esnasında ki ıkınmalar da basuru tetikleyen faktörlerdir. Uzmanlar hamilelik esnasında tedaviyi doğru bulmamakta ve doğumdan sonra tedaviyi uygun görmektedir.

Hemoroid ve Fissür Ameliyatı
Fissür yani makat çatlağı ile hemoroid makat hastalıkları olmalarına rağmen birbirlerinden farklı rahatsızlıklardır. Oluşum sebepleri ve şikayetleri birbirine benzerdir. Ancak makat çatlağında dışkılama esnasında ve sonrasında inanılmaz derecede acı ve ağrı hissedilir. Anüste cam çiziği şeklinde bir hissiyat oluşmaktadır. Her ikisinin de ameliyatı mümkündür. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile ameliyatsız tedavileri mümkün olup 10 dakika kadar kısa sürmektedir.

Hemoroid 3 Adım Yöntemi Nedir, İşe Yarar mı?
Bu gibi yöntemler hastalığın önlenmesinde ya da yaşattığı şikayetlerin azaltılmasında etkili olabilir. Ancak tedavi etmek gibi üstünlüğü söz konusu değildir.

Hemoroid Hastaları Üroloji Bölümüne mi Gider?
Makat hastalığı olan basur için genel cerrahi uzmanına görünmek gerekir. Tüm makat hastalıklarıyla da bu bölüm ilgilenmektedir. Eğer mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan genel cerrahi uzmanları tercih edilmelidir.

Hemoroid Üşüme Yapar mı?
Rahatsızlığın böyle bir komplikasyonu veya yan etkisi yoktur.

Hemoroid Uzmanı Doktorlar
Bu hastalığın muayenesi, teşhisi ve tedavisi ile genel cerrahi uzmanları ilgilenmektedir. Proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanları daha faydalı olacaktır.

Basur Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?
Basur tedavisi için evresine göre tercih edilebilecek yöntemler mevcuttur. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ikiye ayrılan bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

Klasik Ameliyat
Lazerle Tedavi
Lastikle Boğma Yöntemi
THD yöntemi

Basur Şikayetleri Nelerdir?
En belirgin şikayeti kanamadır. Kanama yanı sıra şişlik, kaşıntı ve 3. ve 4. evrelerde ağrıdır.

Hemoroid Şişkinliği Nasıl Geçer?
Meydana gelen basur memesi ilerleyen evrelerde daha fazla şikayetlere yol açar. Şişkinliğin biraz gerilemesi ve şikayetlerin azalması için yapılacak ilk şey kabızlık söz konusuysa çözüm bulmak ve tuvalette asla ıkınmamak. Bunun yanı sıra tuvalet ertelememek ve tuvalette çok fazla vakit geçirmemek önemlidir. Uzmanlar insanların tuvaletlerini 1 dakika kadar kısa bir sürede yaparak terketmelerini önermektedir. Bir leğen içine oturabileceğiniz sıcaklıkta su doldurarak içine oturabilir böylece şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Hemoroid Sülük ile Tedavi Edilir mi?
Sülüğün tedavi odaklı herhangi bir üstünlüğü yoktur. Sülük memeye gelen kanı emerek memenin küçülmesini sağlar. Ancak memeye gelen kan yolları hala açık olduğu için bir süre sonra tekrar şişecektir. Bu konuda detaylı yazımızı altta ki linkten okuyabilirsiniz. https://www.hemoroidnedenolur.com/basura-suluk-tedavisi.html

Hemoroid Stresten Olur mu?
Hastalığın direk olarak böyle bir sebebi yoktur. Ancak stres kabızlığa yol açabilir. Dolayısıyla dolaylı yoldan hemoroid oluşumuna da sebep olabilmektedir. Ancak stres ile kabızlık oluşumu oldukça nadirdir.

Hemoroid Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar
Basur ve diğer tüm makat hastalıkları için proktoloji konusunda hizmet veren genel cerrahi uzmanlarına başvurabilirsiniz. Proktoloji uzmanı bulamadıysanız normal bir genel cerrahi uzmanı da olabilir.

Hemoroid Patlaması Nedir?
Oluşan basur memesine hiç bir şekilde kesici ya da delici aletle müdahale edilmemelidir. Gereken müdahaleyi sadece bir uzman yapmalıdır. Kendiniz herhangi bir patlatma girişiminde bulunduğunuzda maalesef daha kötü sonuçlanacak durumlara gelmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle kan kaybı yaşamanıza neden olacaktır.

Hemoroid Ölümcül müdür?
Herhangi bir hayati risk söz konusu değildir. Ancak yaşatacağı ıstıraplardan dolayı tedavi olunması tavsiye edilir.

Hemoroid Ömür Boyu Sürer mi?
Tedavi olmadığınız sürece bu hastalıkla yaşamaya devam edersiniz. Dolayısıyla ömür boyu devam etmektedir.

Hemoroid Oturma Banyosu Ne İşe Yarar?
Özellikle 3. ve 4. evrede ağrılara neden olan basur için bir leğene oturabileceğiniz sıcaklıkta su doldurarak oturabilir böylece şikayetinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu uygulamanın gün içinde bir çok kez yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır?
Muayene için bir çok hasta utanmaktadır ancak utanılması gereken bir durum söz konusu değildir. Çünkü doktor gün içinde bir çok basur hastasını tedavi etmektedir. Bu durum artık onun için sakal tıraşı yapan bir berberin alışkanlığı ile aynıdır. Muayene hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz. https://www.hemoroidnedenolur.com/hemoroid-muayenesi-nasil-yapilir.html

Lazerle Hemoroid Tedavisi Olur mu?
1. evre yani başlangıç aşamasında ki basur hastalığının tedavisi lazerle yapılabilir. Ancak diğer evrelerde lazerin herhangi bir başarısı ve etkisi olmayacaktır.

Hemoroid Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?
Oluşan basur memesi nemli bir yapıya sahip olup iç çamaşırınız ile temas ederse, nemli ve havasız kalırsa kaşıntı söz konusu olabilir. Kaşıntı şikayetinizi PRUZON isimli merhemi kullanarak geçici olarak çözebilirsiniz. Ancak tamamen kaybolması için tedavi olmak gereklidir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?
Kanama, şişlik ve kaşıntı gibi belirtiler hemoroid belirtileridir. Ağrı ise 3. ve 4. evreden sonra ortaya çıkan diğer bir belirtidir. Anca makat bölgesinde meydana gelen bu belirtiler farklı bir makat hastalığının da belirtisi olabilir. Dolayısıyla kendi kendinize teşhis koymak yerine mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Belirti ve sebepler hakkında ki daha detaylı yazıya aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.hemoroidnedenolur.com/hemoroid-sebepleri-ve-belirtileri.html

Hemoroid Çoğalır mı?
Hemoroid ilk başlangıç aşamasında 1. evrededir ve neredeyse el ya da gözle hissedilmez. İlerledikçe 2. 3. ve 4. dereceye ulaşır. En son evre 4. evre olarak isimlendirilir.

Hemoroid Doğal Tedavi Yolları İle Geçer mi?
Maalesef bu yollarla ancak şikayet ve belirtiler azalabilir. Fakat hastalığın tamamen ortadan kalkması ve tedavi olması mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?