Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hemoroid, toplumda çok sayıda kişide görülen ve en yaygın karşılaşılan makat hastalığıdır. Başlangıcında her ne kadar fazla şikayete sebep olmasa da oluşumunda rol oynayan faktörlere dikkat edilmediği taktirde ilerleyerek çok daha fazla yakınmaya neden olur. Özellikle makat bölgesi hastalığı olduğundan dolayı insanlar muayene olmaya çekinir ve bu doğrultuda hastalık ilerleme kaydeder. Gün gelip bu yakınmalara dayanılmadığı zaman ise hastalar artık muayene ve tedavi olmaya karar verirler.

Hastalar dediğimiz gibi muayene olmaktan çekinmektedir. Aslında burada bilinmesi gereken şey doktor ve hasta arasında namahrem bir durum olmadığıdır. Doktor tamamen sizin hastalığınızı teşhis ve tedavi etmeye odaklıdır. Günde onlarca kişiyi muayene edip, tedavi eden doktorunuzdan çekinmemeli şikayetlerinizi açık bir şekilde beyan etmelisiniz.

Basur Muayenesi Nasıl Yapılır?
Doktorunuza başvurduğunuzda size iki pozisyon aldırabilir. Eğer hamile ya da yaşlıysanız sizi yan şekilde yatıracak ve dizlerinizle kollarınızı karnınıza doğru çektirecektir. Eğer dizlerinizin üzerinde durmanıza engel bir durum söz konusu değilse secde alır gibi pozisyon verecek ve bu şekilde muayene edecektir.

Hemoroit Muayenesi Yöntemleri Nelerdir?
Doktorunuzun sizi muayene edebileceği bir kaç yöntem vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Göz Muayenesi
Size gereken pozisyonu aldırdıktan sonra ilk muayene göz ile yapılacaktır. Uzman doktor bu muayene ile rahatsızlığınızın iç veya dış basur mu olduğuna kanaat getirecektir. İç basur ise parmak ve anoskop muayenelerine gereksinim duyacaktır.

Parmak Muayenesi
Göz ile muayeneyi tamamlayıp hastalığın dış basur olmadığına kanaat getiren doktorunuz rahatsızlığın iç basur mu yoksa farklı bir makat hastalığı mı olduğunu teşhis edebilmek için parmak muayenesi yapacaktır. Parmağa ihtiyaç duymadan anoskop muayenesi yaparak daha doğru ve kesin bir kararda verebilir.

Anoskop Muayenesi
Makat hastalıkları yani proktoloji branşına giren hastalıkların teşhisinde kullanılan anoskop aleti her klinikte mutlaka olması gereken bir araçtır. Makatın iç kısmının net bir şekilde görülmesini sağlayan bu alet ile muayene oldukça basittir ve tanı net bir şekilde konulabilir. Anoskop muayenesini yapan uzman doktor hastalığa dair bulguları gözlemleyerek basur olup olmadığını teşhis edecektir. Eğer farklı bir makat hastalığı söz konusu ise ona göre tedavi uygulanacaktır.

Bu yollarla tanı koyulamaz ya da farklı bir hastalığın olduğundan şüphe edilirse size kolonoskopi muayenesi uygulanacaktır.

Üst kısımda bahsettiğimiz tüm muayeneler toplamda 5-10 dakikadan fazla sürmemektedir. Uzman eller tarafından muayene edildiğiniz taktirde tanı kesin olur ve doktorunuz size hastalığın oluşumunda rol oynayan faktörler ile yapmamanız gerekenlerden bahsedecektir. Ayrıca basur hastalığınızın kaçıncı evrede olduğundan ve hangi tedavi yöntemleri ile tedavi edileceği konusunda da aydınlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?