Hemoroid Sebepleri ve Belirtileri

Tüm sağlık problemlerinin ortaya çıkmasında rol oynayan sebepler mevcuttur. Ayrıca bu hastalığın kişi tarafından anlaşılması ya da doktora başvurduğunda teşhisi kolaylaştırmak için belirtiler ve şikayetler söz konusudur. Basur (Hemoroid) hastalığı için de belirtiler ve sebepler söz konusudur. Hatta bu belirtiler diğer makat hastalıkları ile de benzer şikayetlere sahip olduğundan çoğu kişi tarafından karıştırılabilir. Örneğin anal fissür yani makat çatlağı rahatsızlığı olan biri yaşadığı şikayetlerden dolayı ya da çevresindeki insanlardan duyduklarıyla kendi kendine basur tanısı koymaktadır.

Basur hastalığının belirti ve sebeplerini sıralayarak detaylı bir şekilde açıklayalım. Böylece sizlerde bu hastalığa sahip olup olmadığınızı daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Basur (Hemoroid) Sebepleri
Kronik (sürekli) kabızlık ve ishal
Lif bakımından yetersiz beslenmek ve yetersiz sıvı tüketiminden dolayı insanlarda kabızlık sorunu kronik yani sürekli olacak şekilde meydana gelebilir. Kabızlık ve ıkınma ilişkisinden dolayı da hemoroid sorunu ortaya çıkmaktadır. İshal kabızlığın tam tersi sıvı dışkılama anlamına gelir. Hızlı ve basınçlı bir şekilde dışkılayan ishal sorunu olan kişilerde basur oluşumu gözlemlenebilir.

Ikınma ve zorla dışkılama
Kabız olan insanlar dışkılayamadıkları için çözümü ıkınmakta bulurlar. Ikındıklarında anüs içinde ki damarlarda bir basınç meydana gelerek doku zedelenmesi oluşur ve damarlar genişlemeye maruz kalır. Dolayısıyla bu genişleme basur oluşumu anlamına gelir.

Tuvalette uzun vakit geçirme
İnsanlar tuvalete giderken yanlarında cep telefonu, tablet, dergi, gazete ya da benzeri araçlar götürerek çok daha fazla vakit geçirmeye sebep olurlar. Tuvalette uzun süre oturmak anüste basınç oluşumuna neden olduğundan basur yani hemoroid hastalığını tetikler. Uzmanlara göre tuvalette 1 dakikadan fazla vakit geçirilmemeli özellikle de dışkılama işlemi sabah kahvaltısından sonra yapılmalıdır.

Fazla kilolar
Fazla kilolar bir çok sağlık probleminin ortaya çıkmasında rol oynayan bir faktördür. Dolayısıyla insanların kilo vermeleri oldukça sağlıklı bir gereksinimdir. Şişman olan insanların bacaklarına fazla yük bindiğinden dolayı nasıl ki varis hastalığı ortaya çıkıyorsa aynı şekilde fazla kilo makat bölgesinde ki damarlarada binmekte ve burada da hemoroid oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Hamilelik ve Doğum
Gebelik döneminde anne adaylarının yaşam tarzında çeşitli değişiklikler söz konusu olur. Örneğin hareketsizlik arttığı gibi beslenme alışkanlıklarında da değişiklikler söz konusu olur. Ayrıca bebeğin büyümesi ile karnı da büyüyen anne adaylarının kilosu da artış göstermektedir. Bu ani kilo değişimi, hareketsizlik ve beslenme düzeninin değişimi ile kabızlıkta söz konusu olabilir. Dolayısıyla bu faktörlerin hepsi basur hastalığını tetiklemektedir. Aynı zamanda normal doğum esnasında annenin sürekli ıkındırılması da hemoroid sebeplerinden biridir.

Ters İlişki
Sürekli ters ilişki olması ve anüsün zorlanması burada ki damarların ve dokuların zarar görmesine neden olabilir. Tam olarak bir basur sebebi olarak görülüyor olmasa da tetikleyici denilebilir.

Ağır yük kaldırma ve taşıma
İşi icabı sürekli ağır yük kaldıranlar bel ve makat kısımlarından güç aldıkları için burada bir basınç söz konusu olabilir. Dolayısıyla rahatsızlığın sebeplerinden biridir.

Genetik (Ailesel yatkınlık)
Ailesinde hemoroid olan kişiler bu rahatsızlığa maruz kalacak diye birşey yoktur. Fakat üstte belirttiğimiz sebeplere dikkat edilmediği taktirde diğer insanlara göre daha fazla yatkındırlar.

Basur Belirtileri Nelerdir?
Üst kısımda bahsettiğimiz sebeplerden herhangi birini yaşıyor ve makat bölgenizde herhangi bir şikayetiniz söz konusu oluyorsa aşağıda ki belirtiler doğrultusunda basur olup olmadığınızı anlamanız biraz daha kolay olacaktır. Fakat kesin tanı için mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Makat kanaması
Dışkılama esnasında açık kırmızı renkte kanama meydana gelmektedir. Hastalar bu kanı tuvalet kağıdında, dışkı çevresinde fark etmektedir. Hemoroid asıl belirtisi bu kanamalardır. Makat bölgesinde meydana gelen kanamanın sadece basur anlamını taşımadığı unutulmamalıdır. Yani bu kanamalar farklı bir hastalığında habercisi olabildiğinden ihmal edilmemelidir.

Basur Memesi / Şişlik
Diğer bir hemoroid belirtisi de en sık karşılaşılan memedir. Anüsün içinden dışarı doğru çıkar ve taharet sırasında el ile mutlaka hissedilir. Bu meme aslında genişleyen toplardamardır ve içi kan doludur. Dolayısıyla kesinlikle patlatmaya veya farklı bir şekilde zarar vermeye çalışılmamalıdır.

Ağrı
Hemoroid fazla ağrı yapan bir rahatsızlık değildir fakat insanlar basurun tek belirtisi makat ağrısı olduğunu düşünür. Üst kısımda bahsettiğimiz meme 3. ve 4. evrelerde dışarıda kalıp makat kasları arasında sıkışırsa ağrı söz konusu olabilir. Normalde anüs içinde duran meme herhangi bir ağrıya sebep olmamaktadır.

Kaşıntı
Anüs dışında ki meme iç çamaşırı veya farklı bir şeyle temas ederse kaşıntı söz konusu olabilir. Eğer kaşıntınız basur kaynaklı değilse farklı bir makat rahatsızlığınız olabilir. Anüste ki kaşıntı daha çok tıpta anal dermatit rahatsızlığı anlamını taşımakta olup PRUZON krem ile bu kaşıntı giderilebilir.

Islaklık
Islaklığın nedeni memenin salgıladığı sıvıdan dolayı hafif ıslaklık olabilir. Eğer akıntı var ve kötü koku oluşuyorsa bu farklı bir rahatsızlığın sinyali olduğu unutulmamalıdır.

Tüm bu şikayetler ve belirtiler her ne kadar basur hastalığına dair olsa da farklı makat hastalıklarının da habercisi olabilir. Dolayısıyla rahatsızlığınızı hafife almadan bir uzmana başvurmalı ve kesin tanı koydurmanız gerekmektedir. Ev ortamında kendi kendine uygulayacağınız tedavi yöntemleri hastalığın tamamen kaybolmasını sağlamaz ve yalnızca sizin rahatlamanıza yardımcı olur. Fakat bu zaman içerisinde tedbirsiz davranışlara devam edildiği taktirde hastalık ilerleme kaydederek sizi daha zorlu bir sürece sokabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?