Kabızlık Sebepleri ve Çözümü

Kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalan insanlar ciddi bir sorun olarak görmezler. Ancak kabızlık problemi özellikle makat hastalıklarının ortaya çıkmasında rol oynayan en etken faktördür. Bu yazımızda kabızlık neden olur, kabızlık nasıl geçer, çözüm yolları nelerdir gibi başlıkları sırasıyla ele alarak bilgi vermeye çalışacağız. Dikkatli bir şekilde gözden geçirmenizi öneririz.

Kabızlık Neden Olur?
Kabızlığın ortaya çıkmasında ki etkenlerden başlıcası beslenme alışkanlığıdır. Ancak bir çok sebepten dolayı da ortaya çıkabilir. Bu sebepleri sırasıyla ele alalım.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları
Tükettiğiniz gıdaların kolay sindirilmesi ve dışkının yumuşaması için mutlaka lif içerikli yiyecekler tercih edilmelidir. Lif içermeyen yiyeceklerin sık tüketilmesi kabızlık oluşumunda rol oynayan en etken faktördür. Örneğin sürekli dışarıda fast food tüketiyorsanız bu yiyeceklerde hem işlenmiş et hem de doymuş yağ bulunduğundan risk taşımaktadır. Kabız kalmamak için bol sıvı içmenin yanı sıra lif içerikli meyve ve sebzeler tüketmeniz gerekmektedir.

Hareketsiz Yaşam Tarzı
Gün içinde hareket etmek, yürümek ya da spor yapmak oldukça önemlidir ve bir çok sağlık sorununun engellemesine birebirdir. Ancak hareketsiz yaşam tarzı süren kişilerde bir çok sağlık sorunu öne çıkar. Örneğin varis hastalarının bir çoğu hareketsiz yaşam sürdüklerinden dolayı bu rahatsızlıkla karşılaşmaktadır. Bağırsaklarda bulunan gıdaların sindirilmesi ve ilerlemesi için önemli bir faktördür.

Yetersiz Sıvı Tüketimi
Gün içinde ortalama 2 lt kadar su ve beraberinde lif içeren meyvelerin suları ya da bitki çayları tüketilmelidir. Sürekli olarak kahve veya benzeri kafein içeren sıvıların tüketilmesi bağırsaklarda bulunan suyun çekilmesine ve böylece dışkının sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu doğrultuda kabızlık problemi meydana gelmektedir.

Hamilelik
Anne adaylarının bu dönemde hareketsizlikleri artarak, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarında da değişiklikler söz konusu olmaktadır. Gebelik döneminde olan kadınların hareket etmeleri önemli olduğu kadar beslenmeleri de düzenli ve doğru olmalıdır. Ayrıca bu dönem içinde kullanılan ilaçlarda kişiyi kabız bırakabilen faktörlerden biridir.

Bazı İlaçlar
Herhangi bir sağlık probleminden dolayı doktorunuzun size reçete ettiği ilaçlar kabız kalmanıza neden olabilir. Böyle bir durumla sıkça karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalı ve alternatif bir ilaç önermesini rica etmelisiniz.

Uzun Süreli Seyahatler
Uzun süren seyahatlerde kişinin beslenme, dışkılama ve uyku düzeni bozulduğu için sorun olabilir. Eğer her yolculuğunuzda bu gibi sorunla karşılaşıyor ve sürekli yolculuk yapmak durumunda kalıyorsanız bir doktora başvurarak yardımcı takviye ilaçlar önermesini sağlayabilirsiniz.

Tuvalet Erteleme
Hijyene aşırı düşkün bazı insanların evlerinden başka bir yerde tuvalete girememe gibi davranışları vardır. Dışarıda herhangi bir yerde dışkılama ihtiyaçları geldiğinde evde yapmak için ertelenmektedir. Bu gibi durumlarda bağırsaklar tembelleşerek dışkılama sinyallerini vermemeye ya da çok geç ve yavaş vermeye başlayabilirler. Buda kabızlık oluşumu için yeterli bir faktördür. Dolayısıyla tuvaletin asla ertelenmemesi gerekmektedir.

Bu sıraladığımız faktörlerin dışında da bazı hastalıklar kabızlığı tetikleyecek özelliklere sahip olabilir. Eğer sizin söz konusu kabızlığınız gelip geçiciyse fazla önem teşkil etmeyebilir. Ancak kronik (sürekli) bir hal alıp sürekli size rahatsızlık veriyorsa ve üstte sıraladığımız faktörlerin tümünü yerine getirip çözüm olmadıysa mutlaka bir hekime başvurmanız ve yardım almanız gerekmektedir.

Basur, makat çatlağı, anal hematom gibi bir çok makat hastalığının oluşumunda rol oynayan en etken sebep kabızlık ve beraberinde ihtiyaç duyulan ıkınma gereksinimidir.

https://www.hemoroidnedenolur.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?