Narlıdere Basur Tedavisi

Basur rahatsızlığı meydana geldiği bölgeden dolayı utangaçlığa neden olur ve insanlar bu hastalıklarından bir başkasına danışmaya bile çekinebilirler. Hastane ve doktor çekingenliği olan kişiler hastalıkları ile yaşamaya çalışırlar. Neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgisi olmayan insanlar aynı ihmalkar davranışlara devam ettikçe hemoroid ilerleyerek diğer evrelere geçmektedir. Her evrede kişinin yaşayacağı şikayetler de artış göstererek yaşam kalitesini düşürebilecek duruma ulaşır. Halbuki ilk oluştuğu esnada bu rahatsızlığın neden ve nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi sahibi olunsa ilerlemesi durdurabileceği gibi yok yere bir çok sıkıntıda çekilmeyecektir.

Basur hastalığı 4 evreden oluşur. İlk evre başlangıç safhası olup, 4. evre en son tüm şikayetlerin ortaya çıktığı ve yaşam kalitesini oldukça düşüren derecedir.

1 ve 2. evreler kişide çok fazla şikayete neden olmaz. Bu evrelerde önlem alındığında rahatsızlığın ilerlemesi durdurulabilir ama az önce de bahsettiğimiz üzere kişiler sakladıkları ve hastalıkla yaşamaya devam ettikleri için devam ettikleri ihmalkar davranışlarla rahatsızlığında ilerlemesine sebep olmaktadır.

Narlıdere Hemoroid Tedavisi

AMELİYATSIZ BASUR TEDAVİSİ İÇİN KULLANILAN YAYGIN YÖNTEMLER
Hangi yöntemle tedavi olursanız olun öncelikle yapmanız gereken kabızlık sorununa çözüm bulmanızdır. Kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınma problemi aşılmadığı sürece tedavi olsanız da tekrar nüksetme olasılığı söz konusudur.

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Hızla gelişip çağ atlayan teknoloji sağlık alanında da kendini göstererek ilerlemeler olmasına yardımcı olmuştur. Konumuz olan lazer teknolojisi de bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Cilt sorunları, varis ve basur hastalığı gibi sıkça karşılaşılan rahatsızlıkların tedavisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Ancak lazerin etkisi kısıtlı kalıp her hemoroid hastalığında kullanılamaz. Basur için lazer tedavisi sadece 1. ve 2. evre rahatsızlıklarda etkili olup, başarı göstermektedir. Narkoz, ameliyat, pansuman, istirahat ve benzeri hiç bir dezavantaja maruz kalmadan kısa sürede tamamlanan tedavinin ardından hasta kendi imkanlarıyla tedavi merkezinden ayrılabilir.

İlerleme gösteren 3. ve 4. evrelerde ne yazık ki bir etkisi görülemez. Bu evrelerde de aşağıda anlatacağımız yine etkili ve başarılı yöntemler kullanılmaktadır.

Lastikle Boğma Yöntemi (Rubber Band Ligation)
Çoğunlukla RBL olarak telaffuz edilen rubber band ligation, dilimizde lastikle boğma yöntemi olarak ifade edilmektedir. 3. evre hemoroidlerde sıkça kullanılan bu yöntem oldukça etkili ve başarılıdır. Lazerde olduğu gibi RBL’de de hasta narkoz, pansuman, kesi, dikiş veya istirahat gibi sıkıntılara maruz kalmadan tedavisinin ardından kendi imkanlarıyla merkezden çıkarak günlük hayatına devam eder.

Bu yöntemde uzmanlar vakum özelliği bulunan bir cihaz kullanır. Meydana gelen basur memesi vakum sayesinde aletin içine çekilir ve memenin son kısmına bir lastik atılır. Son derece sıkı olan bu lastik memeye gelen kan akışını durdurduğu için memenin çürümesini ve bir kaç gün içinde kendiliğinden düşmesini sağlar. 5-10 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilen tedavinin ardından hasta günlük hayatına aralıksız devam edebilir.

THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon)
En son yani 4. evreye ulaşmış olan rahatsızlıkların tedavisinde maalesef üstte bahsettiğimiz yöntemlerin etkisi bulunmamaktadır. Bu evrede ameliyat devreye girer. Ancak ameliyat denildiğinde aklınıza eski usul klasik ameliyatlar gelmemelidir. Çünkü bu tedavide ameliyatsız yöntemler sınıfına sokulan risksiz ve yan etkisi olmayan bir teknik diyebiliriz. Burada ki amaç ultrason ile basur memesini besleyen damarların tespit edilerek 4-5 cm yukarısından bağlanması ve kan akışının önüne geçmektir. Herhangi bir kesi ve dikiş söz konusu olmadığı için hastalar için oldukça avantajlı bir yöntemdir.

Hemoroid Ameliyatı
Klasik ameliyat uygulanır. Bu uygulamada oluşan basur memesi hastaya narkoz verildikten sonra kesilerek alınır ve dikiş atılır. Hastanın hastahanede bir süre istirahat etmesi ve çeşitli ilaçlar kullanması gerekebilmektedir. Geçmişte mecburiyetten kullanılan bu yöntem günümüzde ameliyatsız tekniklerin çoğalması ve başarılı olması ile çağ dışı kalmıştır.

Basur ve tedavisi hakkında kafanıza takılan sorular mevcutsa aşağıda ki yorum kısmından yöneltebilirsiniz. Sorularınıza proktoloji konusunda tecrübeli olan genel cerrahi uzmanları cevap verecektir.

Hemoroid (Basur) Hastalığı Neden Olur? - hemoroidnedenolur.com © 2018
iletişim | sitemap
Hemoroidnedenolur.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Biz Sizi Arayalım?